Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Walka z "szyldozą" w Krakowie - pomóc mogą graficy i artyści

  • Kraków
  • date_range Środa, 2020.02.05 13:44 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:11 )
Graficy i artyści mogliby pomóc przedsiębiorcom z Krakowa w projektowaniu nowych szyldów, zgodnych z zapisami uchwały krajobrazowej. Stworzenie instytucji lub stowarzyszenia na wzór Gdańskiej Szkoły Szyldu zaproponował jeden z krakowskich radnych. Tam sklepikarze i właściciele punktów usługowych ze stolicy Pomorza mogą uzyskać fachową poradę lub poprosić o zaprojektowanie nowych oznaczeń.

Fot. arch. RK/EW, M. Lasyk

Posłuchaj materiału Joanny Orszulak

Jak wyjaśnia Jakub Knera z Gdańskiej Szkoły Szyldu - zainteresowanie pomocą ze strony ekspertów jest dość spore. "Przychodzi bardzo dużo pytań. My możemy przez naszą stronę skontaktować właściciela lokalu z projektantem, który pomoże w zaprojektowaniu szyldu. Jest też opcja odpłatna dotycząca poznania potrzeb przedsiębiorcy, koordynowania wszystkich prac związanych z szyldem, także z jego wykonaniem i instalacją" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Jakub Knera.

Dodał, że oferta szkoły cały czas się rozwija w taki sposób, aby pomóc jak największej grupie zainteresowanych.

A stworzenie instytucji lub stowarzyszenia na wzór Gdańskiej Szkoły Szyldu zaproponował jeden z krakowskich radnych. "Wystosowałem interpelację do prezydenta, by stworzył lub przynajmniej rozpoczął tworzenie takiego zespołu złożonego z urzędników, ale i grafików z Akademii Sztuk Pięknych. Będę również rozmawiał z Wydziałem Planowania Przestrzennego, który tworzy uchwałę krajobrazową" - wyjaśnia Michał Drewnicki. "Taki zespół będzie wsparciem merytorycznym. A więc nie będziemy tylko wymagać od przedsiębiorców, grozić karami, ale i pomagać, by nasze miasto wypiękniało" - dodaje radny. 

Pomysł pochwala także Stanisław Tabisz - rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zwraca uwagę, że, biorąc pod uwagę specyfikę Krakowa, każda fachowa pomoc będzie cennym wsparciem dla przedsiębiorców. "Nasze zabytkowe miasto posiada takie budynki, takie fasady i takie zakątki, o które trzeba zadbać, o ich elementarną wizualność. Mamy już urząd plastyka miejskiego, ale być może to nie wystarcza" - twierdzi rektor. 

Dodał, że w skład zespołu mogliby wejść na przykład profesorowie i wykładowcy ASP. "Uczymy widzenia, wrażliwości plastycznej oraz świadomości historycznej" - podkreśla prof. Tabisz.

A w kwestii uporządkowania przestrzeni jest jeszcze wiele do zrobienia. Jak wyjaśnia Jakub Pogorzelski ze stowarzyszenia ŁADny Kraków - wystarczy zobaczyć, jak wyglądają szyldy na ulicy Kalwaryjskiej lub Starowiślnej w Krakowie. Jego zdaniem w wielu miejscach duże krzykliwe szyldy atakują wzrok przechodniów. "Jeśli funkcjonuje w jakimś miejscu kantor, to w zupełności wystarczy jeden szyld, by zauważyć, że w tym miejscu można wymienić walutę. A najczęściej jest szyld, dwa potykacze, w pełni oklejone szyby. Kolorystyka to pstrokacizna, a szyldy najczęściej wykonane są z kiepskich materiałów, które po roku blakną i wyglądają okropnie" - ocenia Pogorzelski. 

Krakowska "szyldoza" - tu przydałaby się zmiana

W Gdańsku uchwałę krajobrazową przyjęto dwa lata temu. Krakowscy radni zajmą się nią na najbliższej sesji 12 lutego. 

 

 

(Joanna Orszulak/ek)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię