- Ta nauka jest ogromnie potrzebna. Pacjenci nie muszą się martwić, że nie skończą szkoły, lub będą mieli potem duże zaległości - mówi Agata Tatara, radna z PiS. "Przede wszystkim przez te 2, 3, 4 godziny pacjent nie myśli, że jest chory. Takie zyski dla tej osoby są nie do przecenienia" - dodaje Teodozja Maliszewska z PO.
W szkole będą się uczyć przewlekle chore dzieci. Dziennie z liceum będzie korzystało około 30 pacjentów. W tej chwili na Zespół Szkół Specjalnych nr 3 składają się: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W zespole szkół uczy się rocznie ponad 200 pacjentów. Niektórzy przez kilka tygodni, inni kilka miesięcy a nawet kilka lat. To niezwykle ważne, by ci, którzy mogą się uczyć, mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach ze wszystkich przedmiotów. Jak podkreśla dyrektor szkoły, nauka jest również terapią: "Pobyt w szpitalu jest stresem i traumą, więc powrót do szkoły pozwala im zwalczyć ten stres i jest powrotem do społeczeństwa, z którego zostali zabrani".
Kilkanaście lat temu liceum funkcjonowało już na terenie szpitala w Prokocimiu, ale zostało zlikwidowane. "Pewne rozwiązania biurokratyczne spowodowały, że wydawało się, że utrzymywanie szkoły jest za drogie. Relatywnie jest drożej, ale to spełnia szczególną rolę. Dla szczególnych dzieci powinny być szczególne środki" - mówi Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Koszt utrzymania jednego pacjenta w szpitalnej szkole jest dwa razy wyższy niż w szkole tradycyjnej i wynosi 11 tysięcy złotych rocznie.
W szpitalnej szkole nie ma dzwonków, a lekcje często trwają krócej niż 45 minut. Zajęcia bardzo często prowadzone są przy łóżku pacjenta, jeśli natomiast stan zdrowia dzieci jest na tyle dobry, że mogą one opuścić sale, zasiadają w ławkach.
W Krakowie działa jeszcze jedna szpitala szkoła. To Zespół Szkół Specjalnych nr 2 przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie przy ulicy Strzeleckiej i Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego. W skład zespołu szkół wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące.
(Aleksandra Ratusznik/ko)