Decyzja nie była łatwa, ale podjęliśmy ją natychmiastowo - zawodnicy, którzy przebywali w ośrodku poprosili mnie czy mogą zostać. Zgodziłem się od razu - tłumaczy Zbigniew Miązek, prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego w Krakowie, jak dodaje: nikomu nie życzę znalezienia się w takiej sytuacji, nie wiem co bym zrobił, będąc tu i wiedząc, że po drugiej stronie granicy została rodzina. Nie wiemy co będzie dalej, trzeba pomagać.

Sytuacja zawodników jak tłumaczy prezes jest naprawdę trudna. Mają zablokowane karty połączeń, mogą się komunikować tylko przez Internet, mają też zablokowane karty płatnicze. Klub apeluje do wszystkich, którzy mogą pomóc, żeby się zgłaszali.


Wiktoria, 29-letnia trenerka oraz zawodniczka ukraińskiej kadry wciąż nie wierzy, że do wojny mogło dojść teraz w XXI wieku, kiedy dyplomacja i polityka są, jak mogłoby się wydawać, tak mocno rozwinięte: za każdym razem, gdy oglądam wiadomości, albo rozmawiam z bliskimi, czuję wielki ból. Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Na razie zostanę tutaj i poczekam. Nawet gdybym chciała wrócić, to nie mogę, bo to zwyczajnie niebezpieczne, nawet po przekroczeniu granicy nie wiem, czy dojechałabym do Winnicy, mojego rodzinnego miasta. Moja rodzina nie może tu przyjechać. Mąż, gdyby tylko wyszedł z domu, zostanie wcielony do armii, tak jak mój ojciec. Moja mama nie jeździ samochodem, więc nie może tu przywieźć mojej córki. Tu w Polsce mam mnóstwo znajomych bo my sportowcy to taka wielka rodzina. Tu mogę czekać. Wiem, że moją córką zaopiekują się moi rodzice. Dodaje zawodniczka. Cały czas śledzę ukraińskie media, czasem po prostu płaczę...


Decyzję o zostaniu w ośrodku reprezentantów Ukrainy wsparły także władze miasta Krakowa. Wczoraj prezydent Jacek Majchrowski potwierdził, że Kraków jest w stanie zagwarantować miejsca dla kilku tysięcy osób, uciekających z Ukrainy. Na razie reprezentanci Ukrainy jak zapowiedziały władze ośrodka, zostają w Krakowie do odwołania.

Polska Akcja Humanitarna przewiduje, że łącznie do kraju w najbliższych dniach może przybyć nawet około miliona uchodźców z Ukrainy.