Uważać muszą osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza. Mowa tu o dzieciach i młodzieży do 25 roku życia, o osobach starszych oraz o osobach z zaburzeniami układu oddechowego, czyli na przykład chorych na astmę. Jak czytamy w komunikacie Wojewodzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, powinni oni unikać długiego przebywania na zewnątrz, ograniczyć wysiłek fizyczny i - jeśli jest taka potrzeba - zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa.
Po wakacyjnym oddechu - wraz z nadejściem sezonu grzewczego i powrotem na krakowskie ulice większej liczby samochodów - smog znów zaczyna wpływać życie mieszkańców. Niestety nie jest to dobry wpływ.
Wraz z nadejściem smogu warto nauczyć się z nim żyć. Przede wszystkim warto sprawdzać smogowe prognozy. Tych można słuchać na antenie Radia Kraków, sprawdzać w aplikacjach na smartfony czy na stronach internetowych. Dostępne dla mieszkańców są nawet pomiary godzinowe "Patrząc na wskaźniki widzimy, że powietrze pogarsza się w nocy a w okolicach godziny 11.00-13.00 stężenia maleją. Jest to dobry czas na to, żeby przewietrzyć mieszkanie, pobiegać i pójść na spacer" - podkreśla Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Najgorsze powietrze w tym sezonie grzewczym odnotowano w Krakowie w piątek i w sobotę. Dobowy pomiar ze stacji zlokalizowanej przy alei Krasińskiego wskazał przekroczenie dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego PM10. W nocy z 8 na 9 października, o godzinie 24, odnotowano jego stężenie na poziomie 142 mikrogramów na metr sześcienny. Średnia norma dobowa to 50 mikrogramów.
Najbardziej szczegółowe dane, łącznie z pomiarami godzinowymi, tabelami i dokładnymi wykresami, można sprawdzać TUTAJ. Smogowe prognozy przygotowujemy również my - można je usłyszeć w serwisach Radia Kraków o 7:00, 9:00, 11:00 i 17:00, a także sprawdzać na naszej stronie internetowej.
(Grzegorz Krzywak/ko)