"Dobrze, że premier Mateusz Morawiecki powołuje pełnomocnika do walki ze smogiem. Jesteśmy gotowi na współpracę, mamy doświadczenie jako samorządowcy, ale nie można obcinać programu KAWKA na wymianę kotłów i jednocześnie mówić, że się walczy ze smogiem. To jest oszustwo. Nie można ciągle opowiadać o wprowadzeniu rozporządzeń, a wciąż one nie obowiązują. Rząd nie ma tak naprawdę realnej strategii walki ze smogiem" – uważa Kosiniak–Kamysz.
Szef PSL przypomniał, że PSL złożyło wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji ds. poprawy jakości życia Polaków na początku tego roku. Miałaby się ona zająć m.in. przygotowaniem zmian w przepisach, tak by możliwa była skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza. "Marszałek od roku nie rozpatrzył tego wniosku. Żądamy powołania tej komisji" – powiedział Kosiniak-Kamysz.
Ludowcy także przed rokiem przedstawili założenia przygotowanego przez siebie programu antysmogowego. "O problemie zanieczyszczenia powietrza w Polsce nie możemy mówić tylko wtedy, kiedy jest smog, ale każdego dnia" - podkreślił w czwartek Władysław Kosiniak-Kamysz. "Przesłaliśmy nasz Narodowy Program Antysmogowy do wszystkich partii politycznych i do samorządów. Samorządy pozytywnie odpowiedziały" – mówił lider PSL dodając, że samorządy województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego przyjęły już uchwały antysmogowe.
"Chcę, żeby wszystkie samorządy, w których rządzi PSL, przyjęły taki uchwały w najbliższym roku. To jest realne działania. Nie ma tego realnego działania ze strony rządu" – ocenił Kosiniak-Kamysz.
Dodał, że do tej pory nie wprowadzono – co postulował m.in. Krakowski Alarm Smogowy - norm jakości paliw. "Wprowadzenie tych norm nie załatwi sprawy, bo co z tymi, którzy nie mają za co kupić lepszego paliwa i dlatego spalają często muły, floty albo odpady komunalne? Im jest potrzebny program wsparcia, dodatek energetyczny" - powiedział szef PSL.
W jego ocenie dobrą inicjatywą jest zakup oczyszczaczy powietrza do placówek oświatowych, ale nie każde miasto na to stać; potrzebne są wieże antysmogowe i dofinansowanie maseczek antysmogowych.
W swoim programie antysmogowym PSL proponuje: wprowadzenie restrykcyjnych norm unijnych dla pyłów PM 2,5 i PM 10 (poziom średnioroczny 25 mikrogramów/metr sześc., dobowy dla PM 10 - 50 mikrogramów/m sześc.); dofinansowanie do wymiany pieców w wysokości do 75 proc. kosztów lub 100 proc. po spełnieniu kryterium dochodowego; dofinansowanie do ogrzewania przez dwa lata od wymiany starych instalacji.
Ludowcy uważają także, że należy wprowadzić normy dla pieców grzewczych i zakaz instalacji urządzeń, które ich nie spełniają oraz zakaz palenia w piecach odpadami (flotem, mułem węglowym) oraz mokrym węglem. Postulują: rozwój odnawialnych źródeł energii, budowę wież antysmogowych finansowaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dopłaty do aut elektrycznych, rozwój ekologicznego transportu publicznego i sieci parkingów Park&Ride, bezpłatną komunikację dla wszystkich mieszkańców po przekroczeniu limitów zanieczyszczenia powietrza. Ubytek w kasie samorządów z powodu bezpłatnej komunikacji miałby być finansowany ze środków NFOŚiGW. W programie PSL jest też pomysł rozdawania darmowych masek antysmogowych dla uczniów w najbardziej zanieczyszczonych regionach i budowy nowych stacji pomiaru zanieczyszczeń.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział walkę ze smogiem w expose wygłoszonym 12 grudnia w Sejmie. Jak podkreślał, czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne. "Chcemy walczyć ze smogiem poprzez likwidację ubóstwa energetycznego" - mówił. Premier zapowiedział dopłaty dla najuboższych do np. termomodernizacji domów.
(PAP/ko)