W Małopolsce 10 marca zajętych było 1331 łóżek covidowych, w ostatnich dwóch tygodniach liczba ta wzrosła o tysiąc.

Zgodnie z informacjami przekazanymi na konferencji prasowej przez wojewodę w Małopolsce liczba hospitalizowanych z powodu covidu pacjentów była w tym tygodniu, oprócz poniedziałku, mniejsza niż przewidywano, ale sytuacja jest trudna. Zapowiedział, że pełna infrastruktura – liczba łóżek, w tym z dostępem do tlenu i z personelem – jest powiększana.

"Musimy być przygotowani, że w tygodniu przedświątecznym będą kolejne wzrosty zachorowań i hospitalizacji. Oceniamy, że najtrudniejszy będzie tydzień okołoświąteczny, od Wielkiej Środy" – podkreślił Kmita.

Przekazał, że za tydzień liczba łóżek w szpitalu tymczasowym w Expo w Krakowie podwoi się i wyniesie dwieście. Więcej miejsc ma być też w szpitalach tymczasowych w CUMRiK-u – Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof i w szpitalu w Krynicy-Zdroju. Do końca marca w pozostałych szpitalach w województwie ma być uruchomionych jeszcze 150 łóżek covidowych.

Zwiększa będzie też liczba personelu. W piątek urząd wojewódzki wydał delegacje dla ok. 100 lekarzy do pracy w Expo, zatrudnionych na co dzień w innych szpitalach. Gdy oddelegowana osoba nie będzie mogła zgłosić się do pracy w szpitalu tymczasowym, to dyrekcja danego szpitala będzie musiała wytypować innego pracownika. Urząd ma też deklarację ze strony m.in. Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, że będzie gotowe uruchomić dodatkowe dwie karetki na 24 godziny i dodatkowe dwie na 12 godzin.

"Obawiamy się, że osoby z koronawirusem w święta będą odwlekały kontakt z lekarzem i zgłoszą się po świętach. Mamy obawy, że w poświąteczny wtorek liczba hospitalizowanych będzie większa" – mówił wojewoda.

Podkreślił też, że dzięki wcześniejszemu uruchomieniu 17 zespołów ratownictwa medycznego w Małopolsce nie ma takich przypadków, że karetki po kilka godzin czekają z chorymi przed SOR-ami. Teraz – jak wyjaśnił wojewoda – chodzi przede wszystkim o upłynnienie ruchu w Krakowie i w powiecie, bo tam jest najwięcej zakażeń w regionie.

Samorządom czterech powiatów i Krakowa urząd zamierza dostarczyć milion jednorazowych maseczek. Mają je one przekazać mieszkańcom. "Maseczki to główny hamulec, który możemy jako obywatele zaciągnąć, aby wirus się nie rozprzestrzeniał" – powiedział Kmita.

Poinformował, że uruchomienie covidowych łóżek dziecięcych zadeklarowały dwa szpitale w Krakowie i po jednym w Tarnowie i w Oświęcimiu.

Wojewoda zwrócił się z apelem do mieszkańców, aby w czasie okołoświątecznym pozostali w domach – chodzi zarówno o odwiedziny bliskich, jak i o nabożeństwa w Kościele.

Minionej doby w Małopolsce zanotowano 2826 nowych zakażeń, zmarły 33 osoby. Ponad 38,7 tys. jest na kwarantannie. Wykonano prawie 7,5 tys. testów.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.