Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tydzień Ulgi ma pomóc uczniom w bezstresowym powrocie do nauki stacjonarnej

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2021.04.29 16:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 04:09 )
Kampania zainicjowana przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zachęca szkoły i nauczycieli do tego, aby w pierwszym tygodniu po wznowieniu lekcji w szkołach zrezygnowali z odpytywania oraz przeprowadzania kartkówek, sprawdzianów i pisemnych testów. Takie rozwiązanie w założeniu ma pozwolić uczniom na oswojenie się z tradycyjną formą zajęć, od której wielu z nich zdążyło się odzwyczaić.

fot: Pixabay

Dlatego też wspólnie z profesor Aleksandrą Gruszką - Gosiewską z UJ zapoczątkowały kampanię Tydzień Ulgi. To zachęta dla szkół do tego aby w pierwszym tygodniu po powrocie do nauki stacjonarnej w szkołach - zrezygnować z zadawania prac domowych, organizowania kartkówek, sprawdzianów czy testów. Jak mówi profesor Gruszka - chodzi o to, aby dzieci bez obaw mogły zaadaptować się w sytuacji, z którą od dawna nie miały do czynienia.

Pomysł chwali Julia Malik - tegoroczna maturzystka, która podkreśla, że uczniom bardzo przyda się taki gest dobrej woli ze strony nauczycieli.

 

Przeszkód we wprowadzeniu takiego Tygodnia Ulgi w szkołach nie widzi też pani Barbara - nauczycielka biologii w jednym z krakowskich liceów. Jak mówi - powrót do szkoły z początkiem czerwca to nie czas na obarczanie uczniów sprawdzianami, mimo że te przeprowadzone w szkole mogą pozwolić na bardziej obiektywną ocenę umiejętności.

 

Dodaje, że sama wystawi oceny końcowe na podstawie ocen, które uczniowie zdobywali przez całe półrocze. Wracając do szkoły, postawi raczej na odbudowanie integracji wśród uczniów.

O wyrozumiałość dla uczniów po powrocie do szkół zaapelował do nauczycieli i dyrektorów także wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski.

 

 

Od 4 maja do szkół wrócą dzieci z klas 1-3. Od 15 w systemie hybrydowym będą uczyli się uczniowie klas  4-8 podstawówek i uczniowie szkół średnich.  Po 29 maja do szkolnych ławek wrócą już wszyscy.

 

Joanna Orszulak/bp

Pomysł na zorganizowanie kampanii pod hasłem Tydzień Ulgi zrodził się na podstawie badań prowadzonych między innymi przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Wykazali, że trwająca z przerwami od niemal roku nauka zdalna ma negatywny wpływ na samopoczucie i emocje uczniów. Jak mówi profesor Magdalena Śmieja - psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego - brak kontaktu z rówieśnikami, destabilizacja życia rodzinnego, stres i brak ruchu często przynosi negatywne skutki.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię