fot. Stan Baranski Photography, dzięki uprzejmości Artystki
Z artystką rozmawia Justyna Nowicka
"Apel dla Lasu Łęgowego" kolejna, ważna społecznie akcja artystyczna, którą inicjuje w Krakowie artystka. Sobotni performans na Rynku Głównym przekonuje, że świadomość ekologiczna to już nie tylko domena obrońców przyrody, ale też wielu artystów, części miejskich polityków, zwolenników zrównoważonego rozwoju miasta. Na Rynku Głównym było kolorowo, ale i poważnie, były przemówienia i uroczystość wciągnięcia chorągwi ozdobionej przedstawieniami dzięciołów, kwiczołów, wilg, ropuch, i zaskrońców symbolizujących bioróżnorodność tego lasu. Potem uczestnicy apelu pomaszerowali z muzyką i sztandarami na piknik do Lasu.
- Las ten jest jednym z ostatnich tak naturalnych obszarów w Krakowie i w Polsce. Dzięki temu, że teren nie został poddany intensywnej działalności gospodarczej, zachował swoje wyjątkowe właściwości – ma unikalną strukturę drzewostanu i bogate ekosystemy - tłumaczy Cecylia Malik. I dodaje: "Celem wydarzenia jest promowanie utworzenia użytku ekologicznego "Las Łęgowy w Przegorzałach im. Kazimierza Walasza", by zabezpieczyć to miejsce na przyszłość. Warto przypomnieć, że Kazimierz Walasz, wybitny ornitolog i ekolog, przez całe życie walczył o ochronę przyrody i stawiał na współpracę społeczną w kwestiach ochrony środowiska. Jego wkład w ochronę przyrody jest niezapomniany i to jemu chcielibyśmy poświęcić ten obszar."
Kazimierz Walasz (1952–2025) – wybitny ornitolog, ekolog i popularyzator wiedzy o przyrodzie, związany z Krakowem, gdzie przez całe życie poświęcał się ochronie środowiska naturalnego. Walasz był jednym z liderów działań na rzecz ochrony przyrody w Polsce, szczególnie w zakresie ochrony ptaków oraz ekosystemów leśnych. Jego pasja do przyrody była nie tylko naukowa, ale także aktywna społecznie – poprzez liczne inicjatywy i współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz administracją publiczną.
Kazimierz Walasz był jednym z inicjatorów działań na rzecz ochrony Lasu Łęgowego w Przegorzałach, który stał się jednym z jego ulubionych obiektów badań. To on pomagał uświadamiać społeczeństwo oraz władze lokalne o nieocenionej wartości tego unikalnego lasu w dolinie Wisły, który stanowi cenny element krakowskiego ekosystemu. Był również autorem wielu analiz przyrodniczych i opinii, m.in. w 2023 roku opracował "Opinię o wartości przyrodniczej Lasu Łęgowego w Przegorzałach".
Koordynacja wydarzenia Gosia Spasiewicz-Bulas, Martyna Niedośpiał, Gosia Małochleb i Cecylia Malik. "Apel dla Lasu Łęgowego" to wydarzenie w ramach projektu badawczo-artystycznego "(Nie)codzienna. Sztuka i kontekst" realizowanego przez UKEN.