Wiadomo w takim filmie, musi wystąpić lektor, nie da się inaczej prowadzić narracji. Dlaczego tata nie miałby własnym głosem przeczytać tekstów lektorskich? Gdybym robił film o kimkolwiek innym, nie odważyłbym się nigdy na taki zabieg, ale uważam, że na tyle znałem swojego tatę, że w tym przypadku nawet jeżeli będzie to mój tekst to może go przeczytać albo tekst, który napisali w różnych wspomnieniach jego przyjaciele jeszcze sprzed wojny.
- A
- A
- A
Sztuczna inteligencja przetworzy głos legendarnego spikera Radia Kraków
Trwają prace dokumentacyjne nad filmem o legendarnym spikerze Radia Kraków. "Echo niezapomnianego głosu" przygotowują filmowcy - syn i wnuki Antoniego Wichury. Był nie tylko związany z Radiem Kraków, występował również w przedwojennych teatrach Cricot i Poltea, a po 1945 roku w Starym Teatrze i przede wszystkim w Teatrze Młodego Widza przemianowanym później na Rozmaitości, a potem na Bagatela. Dzięki archiwalnym nagraniom Wichury z Radia Kraków i wykorzystaniu sztucznej inteligencji, teksty i komentarze w planowanym filmie zostaną przeczytane głosem "lorda spikerów" z Krakowa. Mówi Piotr Augustynek, reżyser, operator i dokumentalista.A tak brzmi jego głos wygenerowany przez sztuczną inteligencję na podstawie archiwalnych nagrań. Autorem cyfrowego klonowania głosu jest Krzysztof Ridan.
Do filmu o Antonim Wichurze zebrano już materiały archiwalne dzięki pomocy Cricoteki, Teatru Bagatela, Starego Teatru, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Radia Kraków oraz wielu krewnych i znajomych. Rodzina "lorda spikerów" poszukuje przedmiotów związanych z techniką radiową, które mogły być używane przy tworzeniu audycji radiowych w latach od 1930 do 1970. Chodzi o stare profesjonalne mikrofony, gramofony czy magnetofony. Jeśli ktoś mógłby je użyczyć, proszony jest o kontakt z Piotrem Augustynkiem - [email protected].
Trwają prace nad filmem o "lordzie spikerów" - Antonim Wichurze z @RadioKrakow Głos naszej legendy , na potrzeby opowieści, przetworzy sztuczna inteligencja. Szczegóły w #reportaż.u w niedzielę o 16.05. #AI #kultura #historia #radio #Kraków pic.twitter.com/fYbiMatujK
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) February 20, 2024
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:21
PP siatkarzy - turniej finałowy w Krakowie
-
20:11
PŚ w biathlonie - Natalia Sidorowicz czwarta na 12,5 km w Kontiolahti
-
18:30
Co dalej ze spółką Kraków5020? Krakowscy radni zdecydowali prawie jednogłośnie
-
16:49
Czy pokolenie Z wie, czego chce?
-
16:43
Czy prezydent Nowego Sącza wyciągnie konsekwencje wobec prezesa spółki Nova? Chcą tego radni
-
16:29
Polską Strefę Inwestycji czekają duże zmiany
-
16:10
Były policjant o wydarzeniach w komisariacie na ul. Szerokiej: „Ktoś na pewno popełnił tu błąd”
-
15:54
Zbigniew Ziobro może stracić immunitet. Czyli właściwie co?
-
15:31
NFZ nie płaci szpitalom za nadwykonania. Czy zabiegi i operacje w Małopolsce będą przekładane?
-
15:27
Czy pokolenie Z wie, czego chce?
-
15:25
Czy krakowscy radni upomną się w rządzie o wznowienie programu „Czyste powietrze”?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze