Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Szafa w wieży kościoła św. Józefa w Podgórzu skrywała prawdziwe skarby

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2017.04.20 11:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:40 )
XVI-wieczna Biblia, spisy ludności, weksle, stare fotografie i sztandar cechu kolejowego, a wszystko zamknięte w szafie w wieży kościoła św. Józefa w krakowskim Podgórzu. Dokumenty znalazł Andrzej Głuc, opiekun parafialnego archiwum. Teraz z historykiem Adamem Sasinowskim porządkuje i zabezpiecza to, co przez 70 lat skrywały szafy.

Mszał. Fot. Joanna Orszulak

Posłuchaj materiału Joanny Orszulak
Szafa w kościele w Podgórzu skrywała prawdziwe skarby

"Zbierałem materiały o mieście Podgórzu, jestem stałym gościem u księdza proboszcza. On mi udostępniał kroniki. Wskazał też na tę szafę, choć od razu stwierdził, że pewnie jest tam jakaś stara korespondencja. Okazało się inaczej. Poprosiłem o pomoc pana Sasinowskiego i teraz chcemy te materiały zinwentaryzować" - mówi Andrzej Głuc, opiekun parafialnego archiwum. 

"Najstarsze rzeczy pochodzą z XVI wieku - Biblia Jana Maryszata z 1531 r. Zbiory gromadził ks. Marcin Leśniak, który był wikarym w 1826 r. Miał on zamiłowania bibliofilskie i chętnie odwiedzał krakowskie antykwariaty. Zbiory pomagał mu kompletować słynny księgarz Ambroży Grabowski. Kolejni proboszczowie parafii zresztą też zbierali starodruki" - opowiada w rozmowie z Radiem Kraków historyk Adam Sasinowski. 

W szafie znaleziono też dokumenty miejskie, wśród nich są alegata, czyli pisma składane przy zawieraniu związków małżeńskich. "Najstarsze pochodzą z 1816 roku i są kontynuowane do dziś. Znaleźliśmy m.in. akt z 1858 roku. Ślub brał Adam Baczewski, właściciel fabryki wódek ze Lwowa. Żenił się z panią Wiktorią Rozencweig, która mieszkała przy Rynku Podgórskim 11" - wymienia historyk. 

Starodruki i dokumenty będą teraz konserwowane i utrwalane w wersji elektronicznej. Mieszkańcy Krakowa będą mogli obejrzeć je za rok podczas specjalnej wystawy.  

 

 

(Joanna Orszulak/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1115558

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię