- A
- A
- A
Szafa w wieży kościoła św. Józefa w Podgórzu skrywała prawdziwe skarby
XVI-wieczna Biblia, spisy ludności, weksle, stare fotografie i sztandar cechu kolejowego, a wszystko zamknięte w szafie w wieży kościoła św. Józefa w krakowskim Podgórzu. Dokumenty znalazł Andrzej Głuc, opiekun parafialnego archiwum. Teraz z historykiem Adamem Sasinowskim porządkuje i zabezpiecza to, co przez 70 lat skrywały szafy."Zbierałem materiały o mieście Podgórzu, jestem stałym gościem u księdza proboszcza. On mi udostępniał kroniki. Wskazał też na tę szafę, choć od razu stwierdził, że pewnie jest tam jakaś stara korespondencja. Okazało się inaczej. Poprosiłem o pomoc pana Sasinowskiego i teraz chcemy te materiały zinwentaryzować" - mówi Andrzej Głuc, opiekun parafialnego archiwum.
"Najstarsze rzeczy pochodzą z XVI wieku - Biblia Jana Maryszata z 1531 r. Zbiory gromadził ks. Marcin Leśniak, który był wikarym w 1826 r. Miał on zamiłowania bibliofilskie i chętnie odwiedzał krakowskie antykwariaty. Zbiory pomagał mu kompletować słynny księgarz Ambroży Grabowski. Kolejni proboszczowie parafii zresztą też zbierali starodruki" - opowiada w rozmowie z Radiem Kraków historyk Adam Sasinowski.
W szafie znaleziono też dokumenty miejskie, wśród nich są alegata, czyli pisma składane przy zawieraniu związków małżeńskich. "Najstarsze pochodzą z 1816 roku i są kontynuowane do dziś. Znaleźliśmy m.in. akt z 1858 roku. Ślub brał Adam Baczewski, właściciel fabryki wódek ze Lwowa. Żenił się z panią Wiktorią Rozencweig, która mieszkała przy Rynku Podgórskim 11" - wymienia historyk.
Starodruki i dokumenty będą teraz konserwowane i utrwalane w wersji elektronicznej. Mieszkańcy Krakowa będą mogli obejrzeć je za rok podczas specjalnej wystawy.
(Joanna Orszulak/ew)
Najnowsze
-
17:11
Małopolskie samorządy zapowiadają politykę zaciskania pasa i zapowiadają podwyżki
-
17:03
RT @BartMaziarz: Większość tarnowskich radnych zgodziła się na umożliwienie sprzedaży niskoprocentowego piwa podczas imprez sportowych i ku…
-
16:29
Badania: do Polski z Ukrainy przyjechała głównie klasa średnia, która sama wynajmuje sobie mieszkania i domy
-
16:18
95 lat za nami, a przed nami uroczysta gala z okazji jubileuszu Radia Kraków! Już jutro w Sukiennicach! ✔Więcej:… https://t.co/p3ZqTCKic6
-
16:14
RT @joanna_gaska: Kilkanaście wyszkolonych psów z przewodnikami rozpocznie służbę w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej @marekp…
-
16:09
Tarnów: w obiektach sportowych będzie można pić niskoprocentowe piwo
-
15:35
Zakończył się remont rynku w Chrzanowie [ZDJĘCIA]
-
15:11
#RozmowaRadiaKrakow @W_Bernacki Podcasty: https://t.co/Orst2MhPrP https://t.co/RXtkr696VT
-
14:59
680 mln zł unijnego dofinansowania dla budowy Północnej Obwodnicy Krakowa
-
14:47
Pijany kierowca spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia https://t.co/OmSStLNA0C
-
14:30
Krakowski Festiwal Filmowy z pięcioletnim finansowaniem przez miasto
-
14:28
52-latka oszukiwała przy drobnych zakupach. Spędzi 119 dni w więzieniu
-
14:15
Kilkanaście wyszkolonych psów z przewodnikami rozpocznie służbę w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
-
14:12
RT @MedelaMarek: Po 7 miesiącach prac zakończył się lifting rynku w Chrzanowie. W założeniach było pozbycie się części betonu. Jak wyszło?…
-
13:43
Kraków: koniec darmowej komunikacji miejskiej i parkowania w strefie dla uchodźców https://t.co/oVDauoOWnT
-
13:22
Zakończyły się społeczne akcje sprzątania Gorlic
-
13:16
W budynku dawnego Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach powstał dzienny Dom Seniora
-
13:15
Prof. Grzegorz Przebinda: Trudno uwierzyć, ale w Rosji są siły jeszcze gorsze od Putina https://t.co/CkolCn6qrk
-
13:08
Kraków: koniec darmowej komunikacji miejskiej i parkowania w strefie dla uchodźców
-
12:57
Tak świętowaliśmy w lutym tego roku. To już 95 lat Radia Kraków. A jutro uroczysta gala w Galerii Sztuki Polskiej X… https://t.co/OmBvQTI6Mt
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze
1115558