Od dziś będzie można także oglądać specjalną wystawę fotografii żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w małopolskich jednostkach. To będzie pokazanie codziennego życia i służby w wojsku.

A wszystko po to, by widzowie mogli zobaczyć, jak to wygląda i by mogli lepiej poznać te jednostki, które działają na terenie naszego regionu.

Nie będzie natomiast defilady, która zwykle towarzyszyła obchodom święta wojska polskiego - zamiast tego przez cały weekend odbywały się w wybranych miejscowościach pikniki wojskowe.

W Małopolsce takie pikniki odbyły się już w Krakowie, Nowym Targu, Oświęcimiu, a dziś - wydarzenie zaplanowano w Woli Rzędzińskiej koło Tarnowa.

Bitwa Warszawska

12 sierpnia 1920 r. wojska bolszewickie stanęły u wrót Warszawy. Na linii Wisły miało dojść do decydującego starcia. Przygotowany przez polskie dowództwo plan obrony Warszawy wymagał powstrzymania trzykrotnie silniejszych wojsk wroga do czasu kontruderzenia sił skoncentrowanych pod dowództwem Piłsudskiego nad Wieprzem. Z braku silnych odwodów rzucono do walki młodzież gimnazjalną i studencką, której za całe wyszkolenie wojskowe musiał czasem wystarczyć błyskawiczny kurs obsługi karabinu.

Oddziały obrony stolicy wypełniły zadanie i powstrzymały atak wroga. 15 sierpnia 1920 r. pod Radzyminem bolszewickie siły zostały odparte. Z kolei wojska gen. Sikorskiego powstrzymały wroga pod Płockiem i Modlinem. 16 sierpnia znad Wieprza ruszyło natarcie grupy uderzeniowej Piłsudskiego, które dzięki zaskoczeniu zmusiło siły bolszewickie do panicznej ucieczki.

Bitwa okazała się wielkim zwycięstwem Polaków, odwracając losy całej wojny. Dla wielu tak wielkim i nadzwyczajnym, że nazwana została „cudem nad Wisłą”, również dzięki wierze w szczególną troskę Matki Boskiej nad walczącymi wojskami polskimi, w przypadające tego dnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Armia Czerwona poniosła jedną z największych klęsk.

W 1923 r., na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą, dzień 15 sierpnia ustanowiono Świętem Wojska Polskiego. W 1950 r. komunistyczne władze zmieniły datę święta na 12 października (rocznica bitwy pod Lenino z 1943 r.). W 1992 r. 15 sierpnia ponownie stał się dniem, w którym honoruje się tradycje polskiego oręża.