- Chcemy, żeby było to spotkanie nas z historią. Chcemy oddać głos więźniom. Chcemy usunąć się w cień i opowiedzieć to miejsce tak, jak widzieli je więźniowie zaraz po wojnie, składając relacje - mówi Kamil Karski z Muzeum KL PLaszow.

Wydarzenie będzie organizowane cykliczne w sierpniu. Data nie jest przypadkowa. W sierpniu w 1944 roku w reakcji na wybuch powstania warszawskiego w Krakowie rozpoczęły się masowe aresztowania. Podczas akcji nazywanej "czarną niedzielą" gestapo zatrzymało kilka tysięcy osób tysięcy osób, głównie mężczyzn. Część osadzono w KL Plaszow. Było to działanie prewencyjne, miało uderzyć w struktury AK i zapobiec wybuchowi powstania w stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Po przeprowadzonych dochodzeniach i reklamacjach, m. in. z okolicznych zakładów pracy, zatrzymanych sukcesywnie zwalniano.

Spotkanie Pamięć/Zachor rozpocznie się w niedzielę 8 sierpnia o 19.30 przy Szarym Domu przy ulicy Jerozolimskiej. Można w nim aktywnie uczestniczyć. Muzeum KL Plaszow zaprasza osoby chętne do odczytania krótkich cytatów z relacji więźniów do mailowego zgłoszenia swojego udziału pod adresem: edukacja@plaszow.org. W odpowiedzi chętni otrzymają cytat do przeczytania w trakcie upamiętnia.

- To jest opowieść o ludziach, człowieku, doświadczeniu, które wydaje nam się nieprzekraczalne. To, co stało się tu, tak blisko, może się powtórzyć. To jest prawda, o której mówią wszyscy opiekunowie Miejsc Pamięci - mówi Radiu Kraków Marta Śmietana z Muzeum KL Plaszow.