Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wesoła: Skarb Państwa nie jest na razie zainteresowany wykupem terenów po szpitalu uniwersyteckim

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2018.08.24 10:52 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:43 )
Skarb Państwa nie jest na razie chętny do wykupu terenów po szpitalu uniwersyteckim w Krakowie. Skarb Państwa czeka na dodatkowe analizy w sprawie terenów szpitala uniwersyteckiego w Krakowie w centrum miasta. Dopiero po otrzymaniu tych dokumentów podejmie dalsze decyzje w sprawie ewentualnego odkupienia nieruchomości. Według urzędu małopolskiego wojewody, prawdopodobnie konieczne będzie znalezienie innego sposobu na przejęcie gruntów placówki.

Ulica Kopernika (część zachodnia),Kraków. Fot. Zygmunt Put/wikipedia

Do tej pory rozważano możliwość zwiększenia dotacji na budowę nowej siedziby szpitala w zamian za przekazanie na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości znajdujących się przy ulicy Kopernika. Taka transakcja była traktowana także przez Szpital Uniwersytecki i Collegium Medicum jako najprostsze rozwiązanie całej sytuacji. Teraz urząd wojewódzki chce szukać innego sposobu na znalezienie brakującej kwoty dla szpitala. Placówka zdaniem dyrekcji, potrzebuje od 150 do 170 milionów złotych do zakupienia nowego sprzętu. Trafi on do budynków powstających w Prokocimiu.

Jak mówi rzecznik wojewody, Joanna Paździo, do urzędu trafiło już wstępne zainteresowanie przejęciem części lub całości terenu szpitala od kilku małopolskich instytucji: Komendy Wojewódzkiej Policji, Instytutu Espertyz Sądowych, OHP, Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Na liście jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Instytut Botaniki, Politechnika, Uniwersytet Rolniczy, AGH, Uniwersytet Pedagogiczny i PKP. Tymczasem działacze krakowskiego Klubu Jagiellońskiego wystosowali apel do premiera, by powołał spółkę celową do przejęcia terenów szpitala. Jak ostrzegają, w przeciwnym razie atrakcyjny teren w centrum miasta może zostać mocno zabudowany. Urząd wojewody rozpoczął natomiast poszukiwania innej drogi niż zwiększenie dotacji celowej na budowę placówki w zamian za nieruchomości szpitala.


Zobacz też: W sprawie terenów wokół Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie będzie interweniował premier?


Jak ostrzega pełniący obowiązki dyrektora szpitala, Marcin Jędrychowski, brakująca kwota musi zostać uzupełniona przez Skarb Państwa do końca września. W przeciwnym przypadku władze placówki powrócą do rozmów o sprzedaży z podmiotami komercyjnymi.

 

Bartłomiej Grzankowski, jgk

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię