Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Schron pod szpitalem im. Żeromskiego wkrótce będzie dostępny dla turystów

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2018.04.20 07:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:27 )
Od maja będzie można zwiedzać schron pod Szpitalem Żeromskiego w Krakowie. Podziemia były kiedyś punktem pomocy medycznej. Znajdowały się tam sale operacyjne, apteka i pomieszczenie dla psychicznie chorych.

Fot. ilustracyjne z jednego z nowohuckich schronów

„Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” w Muzeum PRL

Na magazynowych półkach są jeszcze mundury zlikwidowanej w 1973 roku "Powszechnej Samoobrony", czyli służby wojskowej. W szpitalnej aptece zachowały się natomiast szczelnie zalakowane buteleczki z krwią. Na razie w schronie trwa wielkie sprzątanie. Prace nadzoruje Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin".

"Miał w razie wybuchu konfliktu być punktem pierwszej pomocy medycznej czyli mówiąc potocznie miał być podziemnym szpitalem. W momencie zagrożenia do tego obiektu miał być zniesiony sprzęt medyczny, mieli zejść lekarze i pielęgniarki, tam mieli być przywożeni i opatrywani rani. W związku z tym przewidziano tam salę operacyjną czy kąpielisko odkażające" - mówił PAP Tomasz Mierzwa z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin".

Dodał, że schron ten jest największym w Nowej Hucie – ma ok. 600 metrów kwadratowych. Są tam filtrowentylatornie oraz część wyposażenia np. umywalki z charakterystycznymi kranami, w których dopływ wody można zamknąć łokciem.

Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" oprowadza turystów po schronach pod budynkami administracyjnymi dawnej Huty im. Lenina (potem Huty im. Sendzimira, a obecnie Arcelor Mittall); opiekuje się szczeliną przeciwlotniczą w Parku Krakowskim i schronem z czasów II wojny światowej – Regelbau 668 w podkrakowskiej Rudawie. Współpracuje także z podmiotami, które zajmują się fortami Twierdzy Kraków.

 

 

(RK, mat. prasowe, PAP/ew)

Łączność wraca do nowohuckich schronów
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię