Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rynek Główny: urzędnicy ustalą, jak będą wyglądały ogródki kawiarniane zimą

  • Kraków
  • date_range Środa, 2015.06.17 10:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:03 )
Ustalone zostaną wielkość ogródków, wygląd i kolor parasoli, rodzaj i wysokość ogrodzenia oraz sposób ogrzewania. Krakowscy urzędnicy i przedstawiciele restauratorów przygotowują dokument, który określi wygląd ogródków kawiarnianych otwieranych na Rynku Głównym zimą. Od grudnia do końca lutego na najważniejszym placu w Krakowie działa od kilku do kilkunastu takich miejsc. Latem pięć razy więcej. Zdaniem urzędników dokładne wytyczne są potrzebne.

Urzędnicy chcą ujednolicić wygląd ogródków. Fot. Aleksandra Ratusznik

Posłuchaj materiału Aleksandry Ratusznik
Ogródki kawiarniane na Rynku Głównym

- W związku z tym, że dużo ludzi odwiedza Rynek Główny także zimą, chcemy, by te ogródki miały kształt i wygląd, który będzie współgrał z charakterem i prestiżem Rynku Głównego - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych w Urzędzie Miasta.

Urzędnicy chcą ujednolicić wygląd ogródków, by ich wielkość czy wystrój były podobne, choć, jak zaznacza Popiołek, nie takie same. - Każdy przedsiębiorca stworzy własny projekt, ale oparty o wytyczne, o określoną gamę barw i możliwości - mówi Popiołek. Dla restauratorów to żadna nowość, wytycznymi kierują się też przy aranżowaniu letnich ogródków. 

 

Ogrodzenie ze szkła i szopka krakowska w każdym ogródku

Dokument ma być gotowy latem, ale pewne ustalenia już są. Zimowe ogródki mają być mniejsze niż letnie, ogrodzenie ma być ze szkła, a nie z pleksi i może mieć wysokość 180 cm. Urzędnicy proponowali 150 cm, ale gastronomikom udało się wywalczyć dodatkowe 30 cm. - Nie da się utrzymać odpowiedniej temperatury, jeśli między parasolem i przesłoną jest przestrzeń, która porywa ciepło - mówił w rozmowie z Radiem Kraków Leszek Lejkowski, szef Stowarzyszenia Gastronomików Rynku Głównego. W utrzymaniu ciepła mają też pomóc kwadratowe parasole, na które urzędnicy wstępnie się zgodzili. - W tym kierunku idą negocjacje - dodał Lejkowski. 

Urzędnicy chcą też, by dokument określał sposób ogrzewania ogródków. - Zgodziliśmy się podczas negocjacji, że będą one ogrzewane za pomocą promienników i ewentualnie ogrzewania gazowego. Promienniki to lampy, które emitują światło i ogrzewają napotkany przedmiot, a nie grzeją powietrza - wyjaśniał Lejkowski. Rozmowy dotyczą też wystroju takich ogródków. Pojawił się pomysł, by w każdym ogródku w czasie świątecznym stała Szopka Krakowska. - To bardzo dobry pomysł, ustalenia z Muzeum (Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - przyp. red.) trwają - komentował Lejkowski.     
 

Dokument ma być gotowy do końca wakacji 

Na otwarcie ogródków kawiarnianych i gastronomicznych zimą pozwala uchwała o parku kulturowym. Od grudnia do końca lutego na płycie Rynku Głównego działa maksymalnie kilkanaście takich miejsc. W okresie wiosenno-letnim ponad 50. Urzędnicy chcą skończyć pracę nad "zimowymi" wytycznymi do końca wakacji, by restauratorzy mieli czas na przygotowanie się do sezonu. Taką standaryzację popiera radny Aleksander Miszalski, przewodniczący Komisji Promocji i Turystyki w Radzie Miasta. Choć - jak zauważa - zima była jednym okresem, gdy Rynek Główny można było oglądać w całej okazałości. - Jeżeli zimą zastawimy cały rynek ogródkami, nie będziemy go widzieć pięknego i czystego, bez ingerencji przedsiębiorczej. Trzeba wziąć pod uwagę, że są Targi Bożonarodzeniowe i te ogródki może będą dobrze korespondować, ale byleby nie było ich za dużo - komentował w rozmowie z Radiem Kraków Miszalski. 

 

 

(Aleksandra Ratusznik/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Rynek Główny na zdjęciach słuchaczy Radia Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię