- A
- A
- A
Rusza XVI edycja "Szlachetnej Paczki". Jej hasło to: "Koniec ery dorobkiewiczów"
"Koniec ery dorobkiewiczów" - brzmi tegoroczne hasło akcji "Szlachetna Paczka". "Należy tak pomagać, by ten ktoś obdarowany sam sobie radził w życiu" – wyjaśnił pomysłodawca Szlachetnej Paczki ks. Jacek Stryczek.
#SzlachetnaPaczka startuje Krakowski marsz wolontariuszy juz na Rynku Głównym @RadioKrakow pic.twitter.com/F7bHQ5Vejc
— Teresa Gut (@TereskaGut) 19 listopada 2016
Jak podkreślił ks. Stryczek, to hasło oznacza wejście akcji w nowy etap. "Nie może być tak, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących" – powiedział i wyjaśnił, że Szlachetna Paczka będzie się starała uczyć ludzi przedsiębiorczości, zarabiania.
"Paczka nie tylko łączy biednych i bogatych. Chcemy uczyć ludzi, by sami sobie radzili w życiu" – powiedział pomysłodawca projektu.
Pomoc "Szlachetnej Paczki" dla rodziny nie zakończy się na wręczeniu prezentu. Wolontariusze od lutego będą odwiedzać poszczególne rodziny i rozmawiać z nimi. Postarają się przekonać obdarowanych, że zła sytuacja materialna, w jakiej znalazła się rodzina, jest stanem przejściowym i można go zmienić. Wolontariusze spróbują nauczyć rodzinę, jak definiować cele na przyszłość, jak myśleć pozytywnie - zapowiedział ks. Stryczek.
"To jest dopiero początek nowej odsłony +Szlachetnej Paczki+. Ten projekt będzie się rozwijał przez najbliższe lata" – powiedział inicjator akcji.
Ks. Stryczek przywołał też historie rodzin, które już "podniosły się" dzięki "Szlachetnej Paczce" i dziś same są darczyńcami. "Pewna para, w bardzo złej sytuacji materialnej, otrzymała od nas dar kilka lat temu. Niedawno spotkałem tych ludzi na pewnym spotkaniu biznesowym i okazało się, że reaktywowali swoją firmę, wyszli na prostą, a teraz sami pomagają innym" – opowiadał ks. Stryczek, zwracając uwagę, że "Paczka" (jej wartość niematerialna) jest dla wielu osób, którym wydaje się, że nikt o nich nie pamięta, impulsem do zmiany myślenia, pomaga uwierzyć w siebie, w swoją wartość.
Tegoroczną edycję "Szlachetnej Paczki" we wszystkich miastach wojewódzkich rozpoczną marsze wolontariuszy, które w większości miejsc, m.in. w Krakowie, wyruszyli o godz. 12.00, w Warszawie o 10.30, w Toruniu o 11.00.
Sobotnia inauguracja oznacza, że zainteresowani przygotowaniem świątecznych prezentów będą już mogli na stronie internetowej szlachetnapaczka.pl zobaczyć spis potrzebujących rodzin i wybrać tę, której pomogą. Na udostępnionej liście znajdą się tysiące rodzin. "Wolontariusze odwiedzili już 20 tys. rodzin i mają jeszcze odwiedzić 10 tys." – powiedziała Joanna Sadzik, menadżer w organizującym akcję krakowskim Stowarzyszeniu Wiosna.
Finał tegorocznej "Szlachetnej Paczki" nastąpi w weekend 10 i 11 grudnia. Wtedy też świąteczne prezenty zostaną przetransportowane do rodzin.
Pierwszym darczyńcą "Paczki" w tym roku została reprezentacja Polski w piłce nożnej.
Rok temu dzięki "Szlachetnej Paczce" pomoc otrzymało prawie 21 tys. rodzin, łącznie ponad 84 tys. osób. W 2015 r. rekordowa okazała się zarówno łączna wartość udzielonej pomocy, która wyniosła 54 mln zł, jak i średnia wartość jednej paczki - 2,6 tys. zł.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:24
Jest szansa, że w powiecie tarnowskim powstanie ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu
-
21:41
Tarnów wspomina zamordowanych w 1923 roku robotników
-
20:46
Sławomir Mentzen w Chrzanowie: "Polski prąd z polskiego węgla, a nie z niemieckich wiatraków"
-
20:41
MŚ w hokeju - Polska - Ukraina 1:4
-
20:33
Turniej WTA w Madrycie - Świątek przegrała z Gauff w półfinale
-
20:19
Trzebinia przeniosła się do PRL-u. Tłumy na majowym pikniku
-
19:58
Iga Świątek przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 Madrycie. Coco Gauff była lepsza
-
19:26
Wiosenny redyk w Pieninach czyli owce wróciły na hale
-
19:10
Wiosenny Redyk w Szczawnicy
-
18:33
Smacznie, kolorowo i ludowo. Majówka w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
18:12
Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty, bacowie popędzili owce na hale. Byliśmy z wizytą w bacówce
-
17:36
Samochód zderzył się z pociągiem w Białym Dunajcu. Wstrzymany ruch kolejowy
-
16:42
Nic tylko oddychać. Dziewięć tężni solankowych powstanie w Małopolsce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze