Klinika Radioterapii w Instytucie Onkologii wstrzymała przyjmowanie pacjentów po tym, jak u części jej pracowników i pacjentów wykryto koronawirusa. Pozostałe klinik i przychodnie w instytucie pracowały i pracują normalnie. W tym momencie – jak zapewniła rzeczniczka – nie ma żadnych nowych zakażeń.

"Pacjenci leczeni w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie są bezpieczni i otoczeni należytą opieką" – zaznaczyła rzeczniczka.

Pierwszy dodatni wynik testu na obecność koronawirusa został w instytucie potwierdzony dwa tygodnie temu u pacjenta, u którego wystąpiła gorączka. Badaniom poddano wszystkie osoby, które miały z tym pacjentem bezpośredni kontakt – u 17 pacjentów i czterech członków personelu medycznego badania dały wynik pozytywny.

Zakażonych pacjentów przetransportowano do oddziału zakaźnego lub izolatorium, a zakażeni pracownicy medyczni zostali objęci izolacją pod nadzorem państwowego inspektora sanitarnego. 13 pracowników medycznych, u których wyniki testów były negatywne, zostało skierowanych na kwarantannę.

"Osoby z kwarantanny sukcesywnie wracają do pracy, czterech zakażonych pracowników pozostaje w izolacji" – wyjaśniła rzeczniczka.

W poniedziałek do Kliniki Radioterapii zostanie przyjętych co najmniej siedmioro pacjentów, którzy mają już umówione wizyty.

Klinika Radioterapii podzielona jest na trzy niezależne odcinki. Zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzono tylko na jednym z nich, tzw. odcinku A, który został odseparowany od pozostałych odcinków i przeszedł dokładną dezynfekcję. Dla bezpieczeństwa pacjentów przyjęcia były wstrzymane też na pozostałe odcinki kliniki.

W szpitalu obowiązuje zakaz odwiedzin, ograniczony jest też wstęp osobom towarzyszącym pacjentom zgłaszającym się na badania i leczenie ambulatoryjne. Wyjątkiem są osoby towarzyszące pacjentom niesamodzielnym i niepełnosprawnym, którzy wymagają stałej opieki.

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy działał wcześniej pod nazwą Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nowej nazwy używa od stycznia, od chwili uzyskania statusu państwowego instytutu badawczego.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko