Równość każdego człowieka, jako osoby i jako obywatela i obywatelki wydaje się być czymś oczywistym. Nikt z nas nie zgodziłby się na gorsze traktowanie tylko dlatego, że jest kobietą albo mężczyzną, Polakiem, Europejczykiem czy chrześcijaninem. Nikt z nas nie zaakceptowałby pogardy czy dyskryminacji.
Jednak, kiedy staje przed nami człowiek, który z powodu swojej innej rasy, innej niż nasza wyznawanej religii, innej orientacji seksualnej, czy innego kraju pochodzenia, nasze przekonania zostają wystawione na próbę. Łatwo jest zaakceptować prawa większości, do której samemu się należy, dużo trudniej jest stanąć po stronie tych, którzy z różnych powodów są mniejszością.
Żyjemy w czasach, gdy coraz częściej szacunek dla każdego człowieka i jego przyrodzonej godności jako osoby ludzkiej, zastępowany jest pogardą, hejtem i przemocą. Tą fizyczną, i tą symboliczną: nienawistnymi słowami i obrazami. Siła militarna, siła pieniądza, siła władzy, siła nienawiści chcą zniszczyć empatię, ciekawość drugiego człowieka, rozmowę i spotkanie. Nie w takim świecie chcielibyśmy żyć.
Każdego dnia na antenie Radia Kraków staramy się tworzyć przestrzeń do rozmowy i spotkania ludzi różnych przekonań, różnych tradycji, różnych wrażliwości. Dołączając do krakowskiego Maja Równości, chcemy pokazać nasze przywiązanie do wartości szacunku dla każdego mieszkańca naszego miasta i regionu, do otwartości i zainteresowania dla tego co wnoszą do naszej społeczności.
Równość, ale też różnorodności, jest wielką kreatywną siłą Krakowa. Doświadczamy jej na co dzień podczas kulturalnych wydarzeń, w innowacyjnych firmach, w dynamicznie rozwijającej się turystyce. Dbajmy i cieszmy się równością i różnorodnością!
Marcin Pulit, Redaktor Naczelny