Jak zapewnia Dominika Łatak-Glonek przedstawicielka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, laboratoria w piątek powinny wrócić do pracy w pełnej wydajności.

- Szpitale, które wykonują w Krakowie diagnostykę w kierunku Covid-19, posiadają wystarczającą ilość testów. Problemem jest brak odczynnika do ekstrakcji kwasu nukleinowego wytwarzanego przez producenta koreańskiego dla praktycznie całej Europy. Brak odczynnika spowodował spowolnienie laboratorium, ale testy wykonywane są wszystkim, dla których jest to konieczne  – tłumaczyła rzecznik małopolskiego sanepidu.

Zgodnie z zapowiedziami rzecznik sanepidu, w czwartek w Szpitalu Uniwersyteckim powinny zostać uruchomione badania nową, wysoce wydajną metodą, które całkowicie pokryją zapotrzebowanie na badania w Małopolsce.

Małopolski sanepid w specjalnym komunikacie, zamieszczonym na swojej stronie internetowej, zaprzeczył też doniesieniom medialnym, że w laboratoriach krakowskich w środę nie wykonywało się badań w kierunku SARS-Cov-2.

"Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w samych tylko laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie wykonano 119 takich badań do godzin wczesnowieczornych. Dalszych kilkadziesiąt badań jest w toku" – czytamy w komunikacie.

 

(Teresa Gut/PAP/jp)

 

 

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.