- „GŁODNI" to przede wszystkim reportaż o człowieku – o nas samych. To rozmowa o życiu i decyzjach, które podejmujemy każdego dnia lub na które nie mieliśmy wpływu. Bywa, że wybory te uzależniają nasz rytm codziennego życia od oczekiwania w kolejce po ciepły posiłek, pozbawiają nas dachu nad głową, wykluczają - podkreśla twórczyni spektaklu.
W swojej książce „Głód” Martin Caparrós wskazuje, że „przyszłość jest luksusem dostępnym tym, którzy się odżywiają”. Przyglądając się wybranym ulicom Krakowa, których puste chodniki o odpowiednich porach dnia zamieniają się w tłoczną przestrzeń, zastanawiamy się nad losem osób niedożywionych. Czy zapewnienie im jedzenia jest gwarantem lepszej przyszłości? Jak pisał Martin Caparrós w swojej głośnej książce zat. „Głód”: „Jedną z podstawowych sztuczek jest mówienie-jeśli już nie ma innej rady-o głodzie jako o czymś bezosobowym, niemal abstrakcyjnym, jak o zjawisku samym w sobie. Głód, walka z głodem. Przeciwdziałanie głodowi. Klęska głodu. Ale głód nie istnieje poza ludźmi, którzy go znoszą. Problemem nie jest głód, problemem są głodujący ludzie.”
- Spektakl to także swoiste spojrzenie w lustro-dodaje choreografka. Czy postawy, które przyjmujemy jako społeczeństwo, również w kontekście globalnym, wspierają równomierną dystrybucję środków do życia? Jak łatwo przychodzi nam wyrzucanie resztek jedzenia z własnych talerzy czy pozbywanie się przeterminowanych produktów?
Agnieszka Jachym
Tancerka, choreografka. Po uzyskaniu dyplomu zawodowej tancerki w 2012 brała udział w projektach Temporaere Theater w Niemczech, a dwa lata później otrzymała angaż w Tanzcompagnie Giessen. W 2018 odbyła się premiera jej spektaklu teatru tańca „Getto krakowskie” w Teatrze Nowym Proxima.
W latach 2019-2021 pracowała w Polskim Teatrze Tańca jako tancerka oraz koordynatorka unijnego projektu „CLASH! When classic and contemporary dance collide and new forms emerge”. W PTT współtworzyła choreografię „[dis]solution” dla Balletto di Roma. Wystąpiła również w spektaklu Teatru Telewizji „Inny świat” w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
Od 2021 współpracuje z Sasha Waltz & Guests z Berlina, kreując role w spektaklach „In C”, „SYM-PHONIE MMXX”, „Kreatur”, „Beethoven 7".
W 2022 otrzymała Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na realizację spektaklu teatru tańca „GŁODNI", którego premiera odbyła się w Teatrze Łaźnia Nowa. Od tego czasu został on pokazany w Czechach, Bułgarii, Serbii oraz Portugalii.
W 2024 Jachym wyreżyserowała „Zjednoczone stany solidarności” dla Europejskiego Centrum Solidarności.
Po pokazie spektaklu 26 maja zapraszamy na rozmowę z artyst(k)ami. Wezmą w niej udział również: Piotr Żyłka – współzałożyciel Zupy na Plantach oraz Natalia Martini – socjolożka badająca zagadnienie bezdomności głównie z perspektywy osób jej doświadczającej.
Partnerzy:
Fundacja Crush On Trash
Spektakl został zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022.
Wydarzenie organizowane przez Fundację Crush On Trash w ramach zadania publicznego WCIELENIA vol. 3 _ Kraków tańczy!
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.