Kartę opracowano w ramach projektu prowadzonego przez Radę Gmin i Regionów Europy w 2006 r. Zobowiązuje ona europejskie samorządy lokalne i regionalne do użycia ich kompetencji i wpływów w celu osiągnięcia większej równości w swojej społeczności.

"W imieniu Krakowa podpisałem dziś Europejską karty równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym" - oświadczył w poniedziałek Majchrowski.

Jak przypomniał, opracowany w 2006 r. przez Radę Gmin i Regionów Europy dokument zobowiązuje europejskie samorządy – lokalne i regionalne – do krzewienia idei zwalczania stereotypów i przeszkód, które mają wpływ na nierówny podział ról między kobietami i mężczyznami w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Od momentu jej opracowania podpisało ją 1816 miast w 36 krajach.

Władze miasta zaznaczyły, że Kraków jest miastem otwartych bram, dlatego też podejmuje liczne działania, w których priorytetem jest walka o prawa człowieka.

Przyjęcie karty nakłada obowiązek wypracowania w ciągu maksymalnie dwóch lat równościowego planu działania, a następnie wdrożenia go w założonym czasie. Nad planem tym – zadeklarowały władze Krakowa – urząd miasta we współpracy z miejską radą ds. równego traktowania będzie intensywnie pracował.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.