- A
- A
- A
Prezydent Andrzej Duda: wierzę, że polscy eksperci przyczynią się do odbudowy Aleppo
Warszawską Starówkę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa jako przykład walki o przetrwanie dziedzictwa kulturowego - mówił prezydent Andrzej Duda otwierając sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wierzę, że polscy eksperci przyczynią się do odbudowy Aleppo - powiedział.
Prezydent Duda wziął udział w niedzielę w Krakowie w uroczystości otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Prezydent podkreślił, że jest to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ komitet obraduje w Polsce po raz pierwszy. Jak mówił, Kraków, w którym odbywa się sesja, bardzo wiele UNESCO zawdzięcza. Według prezydenta w latach 70. Kraków "ginął w oczach".
Jak zaznaczył, widać to na starych fotografiach, które ukazują zniszczone zabytki Krakowa, zniszczone detale budynków wykonane przed setkami lat przez największych mistrzów. "Wszystko to ginęło właściwie z miesiąca na miesiąc, z roku na rok" - podkreślił. Prezydent mówił, że był to efekt rabunkowej gospodarki przemysłowej, gdy nie liczono się z polskim dziedzictwem.
"To właśnie w 1978 r. Wawel i stara część Krakowa wraz z dzielnicą Kazimierz zostały wpisane na powstającą wtedy Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To był moment zmiany o 180 stopni, jeśli chodzi o ochronę zabytków Krakowa" - podkreślił Duda.
"To wtedy także w wyniku oddolnej akcji społecznej powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Krakowscy profesorowie różnych dziedzin z wielu krakowskich uczelni, ludzie nauki i ludzie kultury włączyli się w działalność na rzecz ochrony naszego dziedzictwa kulturowego. To było wielkie dążenie do tego, żeby ocalić Kraków dla młodego pokolenia u nas w kraju, ale także ocalić Kraków dla świata, dla tych, którzy przyjdą po nas" - wspominał prezydent.
W jego ocenie udało się to i Kraków jest dziś pięknym miastem, którego zabytki podziwiają co roku miliony turystów.
Prezydent dziękował Komitetowi za to, że zaangażował się w latach 70. w sprawę Krakowa, gdy miasto to "ginęło w oczach". Według niego to dzięki Komitetowi Kraków jest dzisiaj tak pięknym miastem.
Jak podkreślił, Kraków, który stanowi wielkie dziedzictwo dla Polaków, jest też częścią światowego dziedzictwa kultury oraz cywilizacji judeochrześcijańskiej. Kraków to też dzisiaj według prezydenta miasto nowoczesne, które dobrze się rozwija.
"Wiem, że będziecie państwo rozmawiali o sprawach czasem trudnych, ale przede wszystkim niezwykle ważnych" - zwrócił się do uczestników sesji. "Będziecie rozmawiali o tym, co trzeba uratować albo co trzeba odtworzyć dziś na świecie w warstwie dorobku historycznego, kulturowego, architektonicznego, jak choćby o niewątpliwej konieczności odbudowania Aleppo zniszczonego w czasie konfliktu w Syrii" - mówił prezydent.
"I tu jeden element jako Polak bardzo chciałem podkreślić i także podziękować" - mówił. Dziękował za wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa w 1980 r. warszawskiej Starówki, która została całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej.
"Tę naszą historię zapisaną kamiennymi zgłoskami architektury wyrwano brutalnie z księgi naszych dziejów" - mówił prezydent nawiązując do słów architekta i konserwatora zabytków prof. Jana Zachwatowicza, który był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta w Warszawie. Jak mówił prezydent, nie chodziło tylko zniszczenie w ramach działań wojennych, ale "zmasakrowanie polskiej kultury i nasz dorobek".
Prezydent powiedział, że po wojnie odbudowa Warszawy stała się "narodową akcją, na którą składał się cały naród".
Duda zauważył, że warszawskie Stare Miasto zostało wpisane na listę pomimo tego, że nie były to oryginalne zabytki, a rekonstrukcja. "Komitet zgodził się wpisać warszawską Starówkę na Listę Światowego Dziedzictwa jako przykład walki o przetrwanie dziedzictwa kulturowego, o to, by ono istniało i trwało jako zręby i fundament naszej cywilizacji" - mówił.
Prezydent zaznaczył, że z wiedzy polskich ekspertów korzysta dzisiaj świat przy realizacji zamierzeń restytucyjnych, przywracania dziedzictwa do należnej mu postaci i należnego miejsca. "Wierzę w to, że polscy eksperci będą mogli przyczynić się do odbudowy Aleppo, do tego, żeby odzyskało ono świetność, którą miało przed wojną i aby nadal mogło dobrze się rozwijać" - dodał.
PAP/bp
Refleksja będąca wyrazem solidarności i chęci udzielenia pomocy krajom dotkniętym skutkami wojny będzie zapewne towarzyszyła tegorocznej sesji UNESCO - powiedział w niedzielę wieczorem wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że Polska była mocno zaangażowana w prace nad budową międzynarodowego systemu ochrony dziedzictwa kulturowego od początku istnienia UNESCO. Dodał, że Polska była w gronie państw-założycieli ONZ, jak i samego UNESCO. Nasz kraj był też jednym z nielicznych państw bloku wschodniego, który ratyfikował (w 1976 r.) Konwencję w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.
Gliński podkreślił, że lista światowego dziedzictwa jest nie tylko repozytorium najważniejszych świadectw twórczej działalności człowieka; ukazuje również znaczenie i wzajemne związki świata kultury i świata natury, w ich różnorodnych przejawach i stanowi ważny punkt odniesienia dla społeczności międzynarodowej, kreując wartości i wzorce ochrony dla dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Dodał, że podobnie jak wiele narodów świata, Polska ma w swej historii tragiczne karty.
"Utrata ogromnej części dziedzictwa narodowego w czasie II wojny światowej uwrażliwiła ogół polskiego społeczeństwa na jego znaczenie. Dzisiaj to minione doświadczenie pozwala nam być może lepiej rozumieć tragedię innych. Symbolem polskiego szacunku dla dziedzictwa była i jest stolica Polski - Warszawa, odbudowana z ruin z troską o wierność dokumentacji i zachowanie oryginalnych elementów architektury i krajobrazu" - powiedział wicepremier Gliński.
Jak zaznaczył, "teraz w poczuciu solidarności z tymi narodami, które doświadczyły utraty skarbów własnej kultury w wyniku działań wojennych, ataków terrorystycznych lub katastrof naturalnych, pragniemy dzielić się naszymi doświadczeniami dokumentowania zniszczeń, odbudowy i konserwacji".
Jego zdaniem potrzebna jest dziś, prowadzona pod auspicjami UNESCO, refleksja nad tym, w jaki sposób przeciwstawiać się klęsce wojny, przyjmując za podstawę chęć przywrócenia dawnej świetności miastom, budowlom czy pomnikom, jednocześnie respektując zasady konserwatorskie.
"Taka refleksja przy okazji obrad będąca wyrazem solidarności i chęci udzielenia pomocy krajom dotkniętym skutkami wojny, aktów terroru czy katastrofy naturalnej, będzie zapewne towarzyszyła tegorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa" - ocenił wicepremier.
PAP/bp


Lista UNESCO to nie tylko lista pięknych miejsc - to wizja pokoju wykuta w kamieniu i krajobrazach kulturowych - powiedziała w niedzielę wieczorem dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova podczas uroczystości otwarcia 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie.
"W dzisiejszych czasach ochrona dziedzictwa jest kluczowa dla bezpieczeństwa światowego. Nie da się jej oddzielić od ochrony ludzkiego życia. W czasach konfliktu, w czasach niebezpieczeństwa. Było to wyraźnie podkreślone w dwóch ostatnich historycznych decyzjach rady bezpieczeństwa ONZ" - powiedziała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova.
Jej zdaniem dzisiaj promowanie dziedzictwa i zróżnicowania kulturowego jest uznane jako krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i "siłę napędowa silniejszej gospodarki tworzącej silniejsze społeczeństwo, zapewniającej zatrudnienie i bezpieczną przyszłość."
Jak zaznaczyła, osiągnięcia ostatnich lat w dziedzinie kultury zawdzięczamy UNESCO. "To nie tylko lista pięknych miejsc - to wizja pokoju wykuta w kamieniu i krajobrazach kulturowych. Taka, która ma moc zmienić umysły kobiet i mężczyzn" - mówiła.
Bokova podkreśliła, że dziedzictwo światowe "nie jest podziałem, lecz budowaniem wspólnej płaszczyzny". "Nie jest to konkurs piękności ani arena walki politycznej. Jest to miejsce wspólnej wiedzy, najwyższych standardów doskonałości - miejsce dialogu i wspólnego zrozumienia" - oceniła Bokova.
Podziękowała także prezydentowi Andrzejowi Dudzie "za szacunek dla dziedzictwa". "Pamiętam Pana mocne słowa przed zgromadzeniem OZN w roku 2015, kiedy z okazji 70. rocznicy ONZ, nie tylko potępił Pan zniszczenie Palmiry jako zbrodnię wojenną, ale wezwał społeczność międzynarodową do połączenia sił w celu ochrony kultury, jako klucza do zbudowania pełnej pokoju przyszłości" - powiedziała dyrektor generalna UNESCO.
PAP/bp
Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze niemal każdego dnia stoi wobec bezprecedensowych zagrożeń; ich podłożem jest często rosnąca nietolerancja - powiedział w niedzielę wieczorem przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Jacek Purchla.
"Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze stoi niemal każdego dnia wobec bezprecedensowych zagrożeń. Ich podłożem jest często rosnąca nietolerancja, która tylko dzieli społeczności i narody. Również w ostatnich w latach, w różnych częściach świata, mamy do czynienia ze świadomym niszczeniem dziedzictwa. Symbolem tej destrukcji stała się Palmira - powiedział prof. Purchla podczas uroczystości otwarcia 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie. Jego zdaniem, akty niszczenia dziedzictwa kulturowego zagrażają pokojowi i "chwiejnej równowadze świata".
Przypomniał, że od ponad 25 lat rozwija działalność Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. "Jesteśmy w naszym centrum przekonani, że ochrona dziedzictwa służy wzmacnianiu tożsamości, a równocześnie zachowaniu różnorodności kulturowej" - podkreślił przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:21
Egzotyczny gość w sercu Krakowa. Skorpion wspinał się po ścianie kościoła Mariackiego
-
07:17
Uwaga kierowcy: zmiany na węźle Kraków-Skawina
-
06:27
Czwartek w Małopolsce ciepły ale pochmurny i burzowy
-
22:07
Kraków będzie lepiej chronić swoje lasy. Zdecyduje o tym prezydent miasta
-
20:33
Kamil Stoch kończy karierę. "Nie chcę być jak Kasai"
-
19:55
Pracujemy nad kolejnym słuchowiskiem! To współpraca Radia Kraków i Instytutu Książki
-
19:13
Sprawdzian formy dla każdego!
-
18:19
Obwodnica przez mękę. Lisia Góra będzie mieć wreszcie objazd, który wyprowadzi ruch z centrum
-
18:19
Znamy wyniki konkursu Mądra Książka Roku 2024 – plebiscytu na najlepszą książkę popularnonaukową
-
17:57
Poważny wypadek w Czerwiennem Górnem. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR
-
17:53
Wyjątkowe warsztaty w Parku Jordana
-
16:15
Gdzie kupić opony w Krakowie? Zamów online i odbierz w punkcie
-
10:40
Kraków Grzegorza Bednarczyka - odc. 2. - św. Józef patronem Krakowa i burzenie brogu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze