Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Premier Tusk odwiedził Zakopane i Kościelisko

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.12.25 07:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:02 )
Będzie pomoc dla osób poszkodowanych przez wichurę w Zakopanem. Tak zapowiadają władze miasta. Chodzi o właścicieli domów, które ucierpiały podczas świątecznego ataku wiatru halnego. Jak podaje sztab kryzysowy, łącznie zostało uszkodzonych prawie 80 budynków, ale na szczęście poważnie zaledwie kilkanaście.

fot: Przemek Bolechowski

Posłuchaj Premiera Donalda Tuska
Premier Donald Tusk w Zakopanem i Kościelisku
Halny w Zakopanem. Fot. P. Bolechowski.
Uszkodzony dom w Zakopanem, fot. Przemek Bolechowski

Premier Donald Tusk dziękuje wszystkim, którzy zmagali się ze skutkami halnego. Szef rządu był w Kościelisku, gdzie zapoznał się z usuwaniem strat po wichurze, jaka przeszła nad Podhalem w święta.

Premier powiedział, że straty są duże, ale mniejsze, niż można byłoby przypuszczać przy tak silnym wietrze. Szacuje się, że uszkodzonych zostało nieco ponad sto budynków, a wiatr połamał około stu tysięcy drzew. Donald Tusk podkreślił, że na szczęście nikt nie zginął.



Szef rządu powiedział, że pomoc dla poszkodowanych gmin zorganizowano wyjątkowo szybko. Poszczególne gospodarstwa otrzymają po sześć tysięcy złotych. Część środków dla gmin zostanie wypłacona po Nowym Roku. Straty są ciągle szacowane.

Premier podziękował strażakom, pracownikom służb energetycznych i Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy musieli pracować w święta przy usuwaniu skutków żywiołu. Podkreślił, że można być zadowolonym z pracy służb ratowniczych.


Takiego halnego nie pamiętają najstarsi górale. W Zakopanem od 24 grudnia wiatr w porywach osiągał nawet 140 km na godzinę. Wichura uszkodziła linię energetyczną, która zasila stolicę Tatr, i kilkanaście tysięcy domów było bez prądu. Służby ratunkowe poradziły już sobie z większością awarii, niestety pogotowie energetyczny wciąż otrzymuje informacje o kolejnych. Naprawy mogą potrwać nawet kilka dni - powiedziała Radiu Kraków Ewa Groń z małopolskiego Tauronu.

Służby ratunkowe apelowały, aby w miarę możliwości mieszkańcy i turyści w Zakopanem nie wychodzili z domów. Na szczęście przynajmniej na razie nikt na skutek żywiołu nie został poważnie ranny.




W sumie w całej Małopolsce, a głównie na terenie powiatów tatrzańskiego, nowosądeckiego, suskiego oraz nowotarskiego strażacy interweniowali ponad 415 razy. Wzywani byli przede wszystkim do usuwania połamanych konarów i drzew. Wichura uszkodziła kilkadziesiąt domów i samochodów.

Joanna Porębska/Karol Surówka/Sławomir Wrona/Przemysław Bolechowski/bp/kp/rnb/kd/IAR

Zakopane, skutki niszczycielskiego halnego. Fot. Przemek Bolechowski

Uszkodzenia w Dolinie Kościeliskiej
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię