Takich wniosków o dofinansowanie wpłynęło prawie 260. Do wybranych właścicieli pieniądze trafią w przyszłym roku, a w tym pomoc otrzymało około 200 wnioskujących. Te remonty kosztowały łącznie 60 milionów złotych. Połowę musieli zapłacić sami właściciele - mówi Maciej Wilamowski Dyrektor Komitetu.
Chodzi o remonty kamienic przy ulicy Grodzkiej, Pijarskiej i placu Szczepańskim.
Z dofinansowania Komitetu regularnie korzysta też Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W tym roku w ten sposób została wyremontowana kamienica Hipolitów przy placu Mariackim i mur Synagogi Starej na Kazimierzu. Zostały też wykonane mniej widoczne prace zabezpieczające Bramę Floriańską i pozostałości murów obronnych - opowiada Jacek Sawiński z Muzeum.
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa na rozpatrzenie tegorocznych wniosków ma czas do 17 grudnia. Zamiast dwustu drobnych projektów Komitet dofinansuje w przyszłym roku kilka wielomilionowych i około 100 mniejszych. Już teraz poważnie brany pod uwagę jest remont wszystkich sarkofagów królewskich i krypt na Wawelu.
Symbolicznie Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Krakowa od lat wspierają mieszkańcy i turyści. Do skarbonek w Rynku Głównym, na Wawelu i od niedawna na krakowskim lotnisku wrzucają drobne datki, które Komitet również przeznacza na drobne, ale konieczne remonty.
Katarzyna Maciejczyk, jgk