Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Poseł E. Czesak: Konsolidacja Azotów to szansa dla Tarnowa

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2012.09.21 06:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:34 )
Połączenie Zakladów Azotowych z Tarnowa i Puław pozwoli nie tylko na rozwój regionu ale może odegrać dużą rolę także w Europie i na świecie - skomentował wczorajsze porozumienie obu spółek poseł PiS Edward Czesak w porannym wydaniu programu Co niesie dzień.


Grupa Azoty to szansa na rozwój Tarnowa i regionu - stwierdził w porannej rozmowie Radia Kraków tarnowski poseł Prawa i Sprawiedliwości Edward Czesak. Obie spółki podpisały wstępne porozumienie w tej sprawie.To kolejny krok do zbudowania jednej z największych grup chemicznych w Europie.

Obie spółki mają występować pod nazwą Grupa Azoty. Jednym z jej głównych celów jest wejście do indeksu WIG 20 czyli do grona 20 największych spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie. Porozumienie podpisane przez zarządy obu spółek chemicznych określa zasady współpracy oraz prowadzenia negocjacji przed umową konsolidacyjną.

Grupa Azoty może odgrywać dużą rolę nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie - mówił poranny gość Radia Kraków. Jak dodał - wkrótce będzie gotowa autostrada - a to szansa na rozwój zakładu. A-4 do Tarnowa będzie gotowa najpóźniej na wiosnę przyszłego roku.

Zapis porannej rozmowy Jacka Bańki z posłem Edwardem Czesakiem:



Jacek Bańka: Wczoraj poznaliśmy część szczegółów dotyczących konsolidacji tarnowskich Azotów z Zakładem w Puławach. Co da Tarnowianom ta konsolidacja?


Poseł Prawa i Sprawiedliwości Edward Czesak: Pozwoli na swego rodzaju rozwój Tarnowa i Regionu. Bardzo mnie cieszy, że do takiego porozumienia między zarządem Puław a zarządem Azotów Tarnów doszło i że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dotychczasowe protesty ze strony części załogi Puław zakończą się i powstanie silna Grupa Azoty, która odegra znaczącą rolę nie tylko w regionie, kraju ale także na rynku Europejskim i Światowym.

To nasza małopolska perspektywa. Związkowcy z Puław dalej mówią, że nie ma mowy o stabilizacji zatrudnienia. Rozmawiałem z nimi niedawno w Krynicy i mówią, że wcale nie są zadowoleni z tego połączenia ale rozumiem, że to nie nasz problem...

- Związkowcy mają to do siebie, że mają swoje zdanie i je wyrażają. Tylko, że tak to jest, że koszula bliższa ciału. W związku z tym, związkowcy jednej firmy czy drugiej zawsze będą się skłaniali ku temu, aby przedstawiać swoje stanowisko w odniesieniu do swoich interesów.

Grupa Azoty i wejście do grupy WIG 20 - w większej perspektywie jaka to jest szansa da całego regionu?

- No bardzo duża, tym bardziej, że trzeba tutaj spojrzeć na Tarnów przez pryzmat tego, że ta autostrada z opóźnieniami ale kiedyś zostanie oddana do użytku. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie. To pozwoli na budowanie strategii wywozowej. Azoty Tarnów, mają w swojej grupie spółkę Koltar, która też przyczyni się do tego, aby to co zostanie wytworzone, zostało przetransportowane do odbiorców, sprawnie. To spowoduje zwiększenie, a przynajmniej mam taką nadzieję, miejsc pracy. Takich, o które coraz trudniej w naszym regionie.

A4 będzie oddana, przynajmniej ten odcinek Tarnowa, najpóźniej na wiosnę przyszłego roku. Kilka dni temu szef krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad mówił w Radiu Kraków o niezagrożonych planach budowy zjazdu z A4 w Brzesku. Jednak wątpliwości co do tego są. Skąd one się biorą panie pośle?

- Z bałaganiarskiego rozwiązywania tego problemu, który jest na etapie przygotowywania już od kilku lat. Samorządy brzeskie, brak ich zdecydowania i jednoznaczności co do przebiegu łącznika autostradowego to także powód. Samo połączenie zjazdu z DK-75 Brzsko - Nowy Sącz, było przedmiotem różnych rozważań. Mieszkańcy ul. Leśnej protestowali kilka lat temu. I dzisiaj dalej podnoszą uchybienia, jakie powstały podczas przygotowania tego prowizorycznego połączenia zjazdu z DK-4. W tej chwili został zakwestionowany sposób przygotowania łącznika tymczasowego, ul. Leśnej, i sprawa jest w kolegium odwoławczym. Podobno ma zapaść do końca września.

Co pan zrobi w tej sprawie, żeby ten zjazd powstał a tymczasowy odcinek – ul. Leśna był jedynie tymczasowy, bo jak wiadomo zjeżdżać tą ulicą będziemy mogli do 2013 roku.

- To są obietnice bez pokrycia, tak jak Donald Tusk nadużył słowa zaufanie i wielu przedsiębiorców uwierzyło, że można mieć zaufanie do ekipy rządzącej...Z tego widać, że nie są właściwie przygotowane te inwestycje.

Ale ja pytałem co pan będzie chciał z robić w tej sprawie?

- Ja sobie nie wyobrażam, żeby autostrada była oddana do użytku na trasie Szarów -Tarnów i nie było możliwości zjechania na DK- 75 w Brzesku. Natomiast sposób, w jaki to samorząd i GDDKiA chce załatwić budzi trochę wątpliwości. Ja na pewno będę chciał doprowadzić do tego aby Brzesko nie było obśmiane w skali kraju.

Jak powinna być naliczana opłata za wywóz śmieci po wejściu w życie ustawy śmieciowej. Są różne propozycje.


- Wydaje się tutaj najwłaściwszym uśrednienie w odniesieniu do danego położenia chodzi mi o to że każdy obywatel wytwarza odpady komunalne które muszą być odebrane . Musi być obciążony jakąś opłatą. W wypadku odpadów komunalnych winna być opłata od osoby.

Ale zapłacimy więcej, tak czy inaczej również w Brzesku i Tarnowie w przyszłym roku...

- Zdecydowanie to jest dodatkowa opłata, dodatkowy koszt, który poniesie obywatel, do tych, które już ponosi.

Jaka dzisiaj pogoda w Tarnowie, w Brzesku? Pytam w kontekście suszy?


- Bardzo ładna, słoneczna i sucha...Ta ładna pogoda spowoduje kłopoty i problemy u wielu mieszkańców, szczególnie w powiecie tarnowskim, zwłaszcza w gminie Ryglice i innych, w których brakuje wody. Już są czynione przez samorządy działania mające pomóc mieszkańcom.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię