Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Podróżnik do Lewantu" - Wassim Ibrahim i Przyjaciele dla Turcji i Syrii

  • Radio Kraków
  • Muzyka
  • date_range Wtorek, 2023.04.11 11:08 ( Edytowany Niedziela, 2023.04.16 12:23 )
  • Data wydarzenia: 2023-04-16 17:00
  • money Wydarzenie biletowane
16 kwietnia zapraszamy na niezwykły koncert łączący Wschód i Zachód. "Podróżnik do Lewantu" to oda do radości i nadziei oraz afirmacja życia, muzyczny projekt, który przeniesie publiczność do Turcji i Syrii, zniszczonych niedawnym trzęsieniem ziemi. Wymyślił go artysta, człowiek-orkiestra, urodzony w Damaszku Wassim Ibrahim, kompozytor i założyciel Chóru w Kontakcie, mieszkający w Polsce od 2013 roku. Początek koncertu o godz. 17.00. Wstęp wolny, zaproszenia na antenie! Transmisja w Radiu Kraków.

Słuchacze Radia Kraków doskonale znają Wassima Ibrahima. W Radiu Kraków Kultura, wspólnie z Robertem Konatowiczem, prowadzi cykl „ Muzyczny podróżnik z Lewantu". Odwiedza Radio z niezwykłym instrumentem - oud, arabską lutnią, pochodzącą z Persji, która jeszcze w średniowieczu została z powodzeniem przyswojona przez kulturę europejską. W niedzielę Wassim, wraz z muzycznymi przyjaciółmi, pojawi się w Studiu im. Romany Bobrowskiej jako podróżnik do Lewantu, nieznajomy słuchający dźwięków improwizacji w Aleppo i Stambule. Poczujemy z nim zapach jaśminu w zaułkach starego Damaszku. A może przeleci nad głowami motyl tęskniący za zapachem Bałkanów. - Święta uważane są za moment spotkań i zacieśniania relacji międzyludzkich - mówi Wassim Ibrahim. - Podróżnik do Lewantu to coś więcej niż koncert i pomoc humanitarna dla ofiar niszczycielskiego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię. To przesłanie miłości, solidarności i uczucia do drugiego człowieka, czy to bliskiego, czy dalekiego. Zaśpiewamy dla miłości i na święta, stąd, z Krakowa. Zaśpiewamy w wielu językach, po aramejsku, w języku Chrystusa, po polsku, arabsku i łacinie. Zaśpiewamy pieśni wielkanocne i pieśni ludowe, poślemy miłość z Krakowa do wszystkich potrzebujących na całym świecie.

Zaproszenie do tej niezwykłej muzycznej podróży przyjęli: Aleksander Kwietniak (klarnet), Joachim Mencel (fortepian, lira korbowa), Tomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne) oraz artyści z Chóru w Kontakcie. Koncert poprowadzi Robert Konatowicz.

Wassim_Ibrahim_ photo by Agata De Virion .JPG (341 KB)

Wassim Ibrahim, fot. Agata de Virion


Wassim Ibrahim - urodził się w 1978 roku w Damaszku, w Syrii. W 1998 roku ukończył pierwsze studia wyższe z tytułem inżyniera budownictwa i w ciągu następnych siedmiu lat brał udział w licznych projektach budowlanych w Syrii. Następnie w 2005 roku rozpoczął studia na kierunku Harmonia i Kontrapunkt, które prowadziła prof. Bella Tagezieva w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku. Studia te ukończył w 2010 roku. Do Polski przyjechał w 2013 roku i tu, w roku 2015 uzyskał stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej w Krakowie, pod nadzorem prof. Józefa Rychlika. W 2019 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie (kierunek kompozytorski), współpracując z prof. Wojciechem Widłakiem. W latach 2010-2013 rozpoczął profesjonalną karierę akademicką jako nauczyciel w Higher Institute of Music w Damaszku, w Syrii, gdzie wykładał historię muzyki, prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Był gościem wykładowym Akademii Muzycznej w Krakowie. Uniwersytetu Viterbo La Cross i Wisconsin University. Profesjonalną karierę kompozytorską rozpoczął w 2002 roku od skomponowania sześciu piosenek dla dzieci, które znalazły się na płycie dedykowanej najmłodszym. Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach i w salach koncertowych na całym świecie. Od 2015 r. prowadzi amatorski Chór w kontakcie. W 2020 roku został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości.

Joachim Mencel (fot.Maciej Knapa)2 small.jpg (4.27 MB)

Joachim Mencel, fot. Maciej Knapa

Joachim Mencel – pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, dr hab. profesor Akademii Muzycznej im.Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka (CD „Contemplation”), Andrzeja Cudzicha (CD „Simple Way”) i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym (płyty „All about spring”, “Colorado”, „Live in Fort Andross”). Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem (wszystkie piosenki na albumie “Kakadu”), Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek czy zespołów New Life’m i El Greco. Mencel jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Joachim Mencel koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji, m. in. z autorskim projektem jmTrio (CD “Interludium”). Ponadto współpracował z wieloma cenionymi muzykami, byli wśród nich m. in. Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, David Friedman, Eddie Henderson, Ronnie Burrage, Charlie Mariano, Rufus Reid, Terry Clarke, Zbigniew Namysłowski, Vitold Rek, Jarosław Śmietana. W kwietniu 2019 roku w Nowym Jorku Joachim Mencel nagrał muzykę na płytę „Brooklyn Eye”, która ukazała się nakładem amerykańskiej wytwórni Origin Records. Własne kompozycje lidera zagrali wybitni muzycy, których Mencel ceni i podziwia od lat: Steve Cardenas, Scott Colley i Rudy Royston. W 2022 roku odbył trasę po USA ze swoim kwartetem grając muzykę z tej płyty. Obecnie występuje solo na fortepianie i lirze korbowej, w duecie z saksofonistą Leszkiem Żądło, a także ze swoim kwintetem, z którym wykonuje autorskie kompozycje inspirowane tańcami ludowymi. W 2018 roku wytwórnia For Tune wydała album z tym materiałem zatytułowany „Artisena”.

Aleksander Kwietniak – klarnecista, lirnik, saksofonista, śpiewak, tancerz, czasem nawet aktor. Były student muzykologii na uniwersytetach w Aix-en-Provence, w Poznaniu i w Krakowie. Miłośnik muzyki barokowej i tradycyjnej, żywo zainteresowany teatrem i historią. Od wielu lat współpracuje jako muzyk z goleniowskim Teatrem Brama, czego efektem było powstanie teatralnej dętej kapeli o zaskakującej nazwie „Kapela Teatru Brama”, która oprócz muzyką do spektakli, zajmuje się kreatywnym rekonstruowaniem muzycznych tradycji Pomorza Zachodniego w kontekście tanecznym. Współpracuje z zespołami takimi jak: Tęgie Chłopy, Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Niwińskich, Kapela Brodów, z którymi brał udział w licznych projektach w kraju i za granicą. W 2020 zadebiutował jako autor muzyki do poematu Bohdana Drozdowskiego "Liryka wiejska". Na co dzień pracownik Capelli Cracoviensis, manager chóru i koordynator projektów artystycznych.

Bez tytułu.png (383 KB)

Tomas Celis Sanchez - artysta doceniany przez muzyków w Polsce i zagranicą, znany m.in. ze współpracy z Ewą Urygą, Krzysztofem Ścierańskim, Anną Marią Jopek, Justyną Steczkowską, Ewą Bem oraz zespołem Raz Dwa Trzy. Zapraszany do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych m.in. w Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival, Kikinda w Serbii. Koncertował podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach oraz w Instytucie Polskim w Lipsku. Urodził się w Meksyku. Absolwent Akademii Muzycznej w Ciudad de México, którą ukończył w klasie kontrabasu. Swoją karierę muzyczną realizuje, jako instrumentalista perkusyjny. Od blisko 20 lat mieszka w Krakowie. Jest zapraszany do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych m.in. w Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival, Kikinda w Serbii. Koncertował podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach oraz w Instytucie Polskim w Lipsku.

Partnerem koncertu jest Polska Akcja Humanitarna. Przed koncertem i po jego zakończeniu, wolontariusze PAH będą prowadzić zbiórkę do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

PAH_logo_PL_czarne.png (26 KB)


Adres

Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię