Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Poczta nie chce rejestrować odbiorników RTV?

  • Kraków
  • date_range Środa, 2014.02.05 06:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:07 )
Część placówek pocztowych w Krakowie odmawia rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych. Doświadczyła tego słuchaczka Radia Kraków, która niedawno przeprowadziła się do Krakowa i chciała spełnić swój ustawowy obowiązek. Okazało się to sporym wyzwaniem. Poczta Polska nie komentuje tej sprawy.

fot. K. Surówka

Posłuchaj spotu nadawców publicznych - "Klos i Brunner zachecają do płacenia abonamentu"

Obecnie abonament RTV płaci tylko przez 7% (ok. 950 tys.) spośród ok. 13 500 tys. gospodarstw domowych i tylko 3% podmiotów gospodarczych spośród ok. 3 milionów. To najgorszy wynik w Europie. A z roku na rok spada liczba zarejestrowanych odbiorników. Niestety, okazuje się, że osoby, które chcą zgodnie z prawem zarejestrować odbiornik i opłacać abonament, mogą mieć z tym spory problem.

ABC Abonamentu

Jak czytamy na oficjalnej strony KRRiT zarejestrować odbiornik można przez internet albo w każdym oddziale Poczty Polskiej. Jak się okazuje, oddziały poczty nie zawsze jednak są w tej kwestii chętne do współpracy. Doświadczyli tego słuchacze Radio Kraków. Pani Urszula opisała nam swoją historię. Jakiś czas temu wyprowadziła się z Krakowa. Chciała zarejestrować i opłacić swoje nowe odbiorniki radiowe i telewizyjne w najbliższej placówce poczty. Tam jednak okazało się, że nie było odpowiednich formularzy. Odesłana więc do głównej placówki poczty. Tam jednak Pani Urszuli było nie po drodze, dlatego poszła to innej placówki, w okolicach Krowodrzy.

Przeczytaj: S. Rogowski: "Mamy archaiczny system płacenia abonamentu"

- Pracownicy byli zdziwieni, że w ogóle chcę zapłacić ten abonament . Długo sprawdzali, czy faktycznie mogę to u nich zrobić. Odesłali mnie jednak do głównego oddziału poczty, ponieważ okazało się, że nie mogą wpisać kodu pocztowego z Zabierzowa, w którym mieszkam. Spytali mnie nawet, po co ja go chcę opłacać - dodaje w rozmowie z Radiem Kraków Pani Urszula.

Poczta Polska unika komentowania tej sprawy. Otrzymaliśmy jedynie wymijające wyjaśnienie, w którym czytamy: "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, albo zmiany danych można dokonać bezpośrednio w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego z wyłączeniem placówek prowadzonych przez agentów pocztowych". Jak zapewnili nas rzecznicy prasowi Poczty Polskiej, płatności za abonament można dokonać w wszystkich oddziałach poczty.

- Jest to niedogodność, za którą ja wszystkich przepraszam. Poczta Polska jak widzimy, nie jest przygotowana, żeby sprawnie i skutecznie pobierać ten abonament. Mógłbym długo wyliczać, dlaczego nie jesteśmy zadowoleni z Poczty Polskiej - tak Sławomir Rogowski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skomentował doniesienia Radia Krakow odnośnie kłopotów naszych słuchaczy z zarejestrowaniem odbiorników radiowych w oddziałach poczty.
[

Posłuchaj:  Majówka z Radiem Kraków w Wysowej Zdrój!


"Ich czworo" - premiera 17.12.2012/fot: Piotr Szewczyk





Wysokość opłat abonamentowych od 1 stycznia 2014 r.:


Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wprowadzenie wzorem Niemiec tzw. opłaty audiowizualnej, ściąganej powszechnie bez rejestrowania odbiorników. Prace nad ustawą trwają w Ministerstwie Kultury.

(ks/dw)
Próby do słuchowiska "Dumanowski, zapomniany bohater, sensacyjne fakty z historii" w reż. Jana Klaty
Wesele_premiera
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię