- A
- A
- A
Piwnice w budynku przy ul. Józefitów 5 kryły miejsce kaźni. Świadectwo ofiar komunizmu zostanie ocalone
Kamienica przy ul. Józefitów 5 w Krakowie, obecnie nieco zaniedbana, ale wkrótce – po generalnym remoncie – stanie się luksusową rezydencją w centrum Krakowa. Kamienicą, która kryje ponurą tajemnicę. W czasie wojny była miejscem przesłuchań więźniów przez Gestapo. Tuż po wyzwoleniu przejęte zostało przez Informację Wojskową, czyli rodzaj policji politycznej w Ludowym Wojsku Polskim. W latach 1944-47 w piwnicach kamienicy urządzono cele, w których nieludzkim przesłuchaniom poddawano wrogów Ludowej Ojczyzny. Dzięki współpracy prywatnego inwestora i IPN, udało się zachować ściany z rysunkami i inskrypcjami wykonanymi przez ofiary reżimu komunistycznego.Jak podkreślają pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, inwestor, który zgłosił zamiar remontu budynku przy ul. Józefitów 5, nie zawahał się - mimo wiążących się z tym kosztów - powiadomić historyków i konserwatorów zabytków o konieczności zabezpieczenia pozostałości po okresie totalitarnego terroru. "Decydując się na inwestycję w starej substancji architektonicznej Krakowa, liczyliśmy się z tym, że znajdziemy coś, czego nie przewidzieliśmy. Udało się nam uporać z tą sytuacją w taki sposób, by zachować tę tkankę historyczną" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Tomasz Frankiewicz, inwestor.
W dawnych pomieszczeniach Informacji Wojskowej, czyli jednego z ogniw komunistycznego aparatu represji, będącego rodzajem policji politycznej w „ludowym” Wojsku Polskim, zachowały się rysunki na ścianach, które są dowodem na przetrzymywanie więźniów w piwnicach. Odkryto także zamykane kraty z framugą okienną. "Chcieliśmy "zdjąć" te malowidła, tak by potem mogły trafić na ekspozycję do muzeów. To trudna praca, ale teraz na szczęście dysponujemy nowoczesnym sprzętem" - podkreśla Monika Jamroziewicz-Filek, ekspert prac konserwatorskich.
Jak dodaje Maciej Korkuć, naczelnik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, takie prace są nie tylko zachowaniem pamięci o ofiarach reżimu, ale przede wszystkim zachowaniem pamięci o sprawcach. "Ważne jest to, co mówi konwencja o nieprzedawnianiu zbrodni przeciwko ludzkości. Chodzi o wychowywanie społeczeństw na przyszłość w duchu poszanowania sprawiedliwości i poczuciu, że żadne zbrodnie nie przemijają. Każdy potencjalny zbrodniarz lub wykonawca zbrodniczych rozkazów być może zastanowi się nad tym, co robi. Dbałość o pamięć tamtych zdarzeń, będzie swego rodzaju komunikatem" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Maciej Korkuć.
Formalnie Informacja Wojskowa miała pełnić rolę kontrwywiadu wojskowego. Faktycznie koncentrowała się na tropieniu postaw opozycji i oporu w komunistycznym wojsku, a z czasem także represjonowaniu środowisk i osób, które uznawano za zagrożenie potencjalne – m.in. byłych oficerów AK, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie czy przedwojennego WP (zwłaszcza wywiadu i kontrwywiadu wojskowego). Wojskowa bezpieka słynęła ze szczególnie bestialskich metod przesłuchań. Najbardziej znaną sprawą przez nią prowadzoną była tzw. sprawa TUN – czyli proces gen. Stanisława Tatara, płk. Mariana Utnika i płk. Stanisława Nowickiego.
Oficerem Informacji Wojskowej był m.in. Czesław Kiszczak – późniejszy generał i minister spraw wewnętrznych, a tajnym informatorem IW – pod ps. „Wolski” – Wojciech Jaruzelski.
(Wojciech Musiał, mat. inf. IPN/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze