- A
- A
- A
Pawilon Okocimski w Lasku Wolskim odzyska dawny blask
Kiedyś była to jedna z najbardziej rozpoznawalnych restauracji w Krakowie, mimo że znajdowała się na uboczu. Od 2008 roku Pawilon Okocimski w Lasku Wolskim, będący flagowym przykładem gdyńskiego modernizmu okrętowego niszczeje. Dobra wiadomość jest taka, że niebawem budynek z lat 30. zacznie znowu funkcjonować, ale jego przeznaczenie będzie już zupełnie inne.Niszczejący od prawie dziesięciu lat pawilon nie będzie już restauracją, ale nowoczesnym ośrodkiem edukacji ekologicznej. W odnowionym budynku będą odbywały się wykłady i warsztaty o tematyce przyrodniczej. Jak przekonuje Łukasz Pawlik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, sam budynek zachowa swoje walory architektoniczne i przy tym wykorzystywał wszystkie nowoczesne rozwiązania przyjazne dla środowiska. "Budynek będzie wykonany w technologii pasywnej, żeby służyć jako przykład budownictwa niskoenergetycznego. Będzie też miał zielony dach – przystosowany do tego, aby mogły na nim rosnąć rośliny" - mówi. Również wokół budynku zostanie uporządkowana zieleń i zorganizowane na nowo ścieżki.
Zarząd Zieleni Miejskiej najpóźniej w czerwcu rozpocznie poszukiwanie organizacji, która mogłaby zająć się pracą edukacyjną przy Polanie Lea. Ekolog Mariusz Waszkiewicz, który wspólnie z grupą krakowskich aktywistów walczył o ponowne zagospodarowanie Pawilonu Okocimskiego, zapowiada, że wraz z Fundacją Bioregion Jura stanie do konkursu na operatora nowego ośrodka. "Nie interesuje nas najczęściej spotykana w Polsce, klasyczna edukacja ekologiczna, czyli głowy łosia na ścianie i muzealne gabloty. Mamy zupełnie inny pomysł, nowatorski w skali Polski" - podkreśla.
Nadzieje na ponowne zagospodarowanie modernistycznego Pawilonu Okocimskiego ma również Krzysztof Jakubowski, radny dzielnicy Zwierzyniec. "Jakikolwiek racjonalny pomysł na uratowanie budynku jest dobry, bo miejsce jest piękne i przydatne ekologom, bo jesteśmy w środku Lasu Wolskiego. Kiedyś była tu ścieżka narciarska oraz otwarty widok na wstęgę Wisły i masyw Beskidów" - zaznacza Jakubowski.
Prace remontowe rozpoczną się już na początku lipca. Jest szansa, że nowy ośrodek edukacji ekologicznej od początku 2019 roku ruszy pełną parą i będzie kolejnym ważnym punktem przyciągającym mieszkańców Krakowa do Lasku Wolskiego. Przystosowanie zabytkowego Pawilonu Okocimskiego do potrzeb Centrum Edukacji Ekologicznej ma kosztować 5 milionów złotych.
Magdalena Zbylut/wm
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:05
Tarnów: Interaktywna mapka nie pomoże? Przedsiębiorcy z ul. Tuchowskiej są rozczarowani
-
06:45
Wtorek w Małopolsce będzie pochmurny i chłodny. Na południu może padać
-
06:23
Pora na starcie z Królową Nauk. We wtorek na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki
-
06:01
Są odwołania od pozwolenia na budowę na Owintarze. Oczekiwana inwestycja się opóźni. "Miasto nas lekceważy"
-
22:03
Groove, o którym nie śniło się filozofom. Groovosophers prezentują debiutancki album.
-
19:09
Prof. Janusz Majcherek: "Liczba dzieci to nie jest dobry miernik patriotyzmu"
-
17:52
Czy krzesło jest krzesłem, a herbata herbatą? „Uważaj człowieku, jak poznajesz”
-
17:40
Drogo i pusto. Elektryczne busy nad Morskie Oko czekają na pasażerów
-
16:38
W Rzymie są już wszyscy kardynałowie - uczestnicy konklawe
-
16:33
Rolkowisko w miejsce lodowiska. Olkusz stawia na letnie atrakcje sportowe
-
16:29
Więcej światła na Kraków i Małopolskę! 27. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
-
16:10
Płatny majówkowy debiut nad Chechłem. Nawet 450 zł kary za brak biletu
-
18:08
Człowiek na standby'u
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze