Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Owce i kozy na Miechowszczyźnie uratowały cenne murawy kserotermiczne

  • Kraków
  • date_range Środa, 2017.05.24 13:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:43 )
Owce olkuskie wróciły na Miechowszczyznę, a wszystko to w ramach ochrony cennych muraw kserotermicznych. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie odnowiła tradycje pasterskie na ciepłolubnych łąkach.

Posłuchaj, co mówi Bożena Kotońska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie
180 owiec olkuskich trafi na Miechowszczyznę
Owce uratują murawy

Ukwiecone i pachnące ziołami murawy to dla botaników prawdziwy skarb, o który trzeba szczególnie zadbać. Dlatego też, w ramach unijnego projektu  „Utrzymanie bioróżnorodności siedlisk kserotermicznych w Małopolsce" sprowadzono 151 owiec i 14 kóz.

"Kozy eliminują krzewy i drzewa, natomiast owce najbardziej zainteresowane są roślinnością zielną. Człowiek nigdy nie zastąpi natury. Zwierzęta wzburzają podłoże, dając możliwość kiełkowania roślinom, a jednocześnie przenoszą nasiona" - mówi Bożena Kotońska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.

W ramach pięcioletniego projektu koszono nieużytki, karczowano lasy i usuwano niepożądane rośliny. Zwierzęta były wypasane na 12 obszarach Natura 2000. "Ekologiczne kosiarki" świetnie się sprawdziły, bo przyrodnicy już zauważyli, że dzięki owcom z cennym muraw zniknęły pędy: tarniny, derenia i robinii akacjowej. Tym samym powstrzymano zarastanie cennych muraw kserotermicznych przez krzewy i drzewa.

Projekt był finansowany przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kosztował sześć milionów złotych. 

 

 

(Ewa Szkurłat/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię