Przebudowa budynku przy al. Mickiewicza 9 rozpoczęła się w sierpniu 2019 r., ale obiekt był nieczynny od 2011 r., kiedy to doszło do pożaru instalacji elektrycznej.
Historia budynku przy al. Mickiewicza 9 w Krakowie sięga lat 60. minionego stulecia. Wówczas liczący dziewięć pięter gmach mieścił w wszystkie jednostki Wydziału Filologicznego UJ. Przeprowadzone na początku XXI w. ekspertyzy wykazały znaczny stopień zużycia technicznego obiektu. W wyniku przeprowadzonych analiz, w tym uwzględnieniu charakteru sąsiedniej niższej zabudowy, zdecydowano o rozbiórce czterech kondygnacji. O wyłączeniu budynku z użytkowania przesądził pożar instalacji elektrycznej w 2011 r.
„Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że w końcu po latach wracamy do domu. Nie tylko na jedno piętro jak dawniej, ale do całego budynku. Przez te lata borykaliśmy z wieloma problemami lokalowymi. Przez dziesięciolecia funkcjonowaliśmy w wielu lokalizacjach. Ostatnim miejscem było Kolegium Śląskie. Nasza przeprowadzka dobiegła już końca. Dla pracowników i studentów to nie tylko zmiana adresu, ale przede wszystkim diametralna poprawa warunków pracy i kształcenia” – powiedziała prof. Michalak-Pikulska, która w latach 2012-2020 kierowała Instytutem Orientalistyki UJ.
5-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 2,6 tys. m kw. przeszedł metamorfozę i – jak przekonuje uczelnia – idealnie wpisał się w istniejącą zabudowę oddanego do użytku w 2015 r. Collegium Paderevianum II. Zyskał nową fasadę szklano-aluminiową z ceglanymi pilastrami i attyką, które nawiązują do pierwotnej elewacji z charakterystycznymi czarno-białymi klawiszami. Wewnątrz pozostawiono podobny układ pomieszczeń. Powstała nowa żelbetowa klatka schodowa oraz szyby windowe.
Prace budowlane objęły też roboty termomodernizacyjne, w tym m.in. ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki zastosowaniu szyb o zwiększonym współczynniku odporności na promieniowanie słoneczne w pomieszczeniach, przy wyłączonej klimatyzacji, jest chłodniej o kilka stopi niż w sąsiednim Collegium Paderevianum II. Zużycie energii zmniejszy też nowoczesne oświetlenie LED. Obiekt wyposażono w system zarządzania BMS – element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu.
Na parterze budynku urządzono strefę studencką oraz bibliotekę z czytelnią, której magazyny znajdują się w piwnicach. Piętra: pierwsze i piąte to głównie 14 sal dydaktycznych, w tym sala audytoryjna. Dwie z nich można przedzielić przesuwną ścianą. Na pozostałych poziomach ulokowano gabinety dla pracowników, pokój dla kół naukowych i pomieszczenie socjalne. Na dachu zamontowano centrale wentylacyjne, agregaty chłodnicze oraz agregat wody lodowej. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W poruszaniu się po nim pomogą tabliczki informacyjne w języku Braille’a.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
PAP/ko