Pierwsza część wieczoru poświęcona ma być operom takim jak m.in. „Carmen”, „Opowieści Hoffmanna”, „Norma”, „Eugeniusz Oniegin”, „Cyganeria”, „Traviata”, „Wesele Figara” i „Rigoletto”. W części drugiej melomani usłyszą arie i duety z operetek, m.in. z „Zemsty nietoperza” i „Barona cygańskiego”, i wybrane utwory z koncertów karnawałowych, sylwestrowych i wieczorów na Wawelu. Na scenie pojawi się niemal cały zespół artystyczny teatru, w tym balet, chór oraz orkiestra pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.
Od 2008 do 2018 r. Opera Krakowska przygotowała ponad 50 premier, w tym: „Diabły z Loudun” Pendereckiego, „Cesarza Atlantydy” Ullmanna, „Ariadnę na Naxos” R. Straussa, balet-operę „Orfeusz i Eurydyka” Glucka, polską premierę „Miłości do trzech pomarańczy” Prokofiewa, „Mefistofelesa” Boito, „Króla Rogera" Szymanowskiego.
Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak tak wspomina początki Opery w nowej siedzibie: „Po tylu miesiącach zabiegów o każdy szczegół, o każdą złotówkę, o zrównoważenie każdego głosu sprzeciwu i innego spojrzenia. Tak to zwykle w Krakowie bywa. Jakby nikt nie pamiętał, że przez ponad 50 lat tylko się gadało i składało, w zależności od okoliczności, społeczne lub polityczne obietnice. Ale to już nieważne. Nareszcie ten dzień”.
Jak podkreślił, dzisiaj zespół Opery ma tylko powody do radości i satysfakcji, bo po 10 latach można powiedzieć, że „się udało”. „Jesteśmy zespołem, który znalazł w swoim nowym miejscu sens codziennej pracy” – zaznaczył. Przyznał, że „są dni zwątpienia”, „czasami kłótnie i pomyłki”, ale zespół rozlicza się z nich we własnym gronie i czuje, że „wraz z innymi teatrami operowymi w Polsce tworzymy coś ważnego”.
W ostatniej dekadzie frekwencja w Operze wyniosła blisko 97 proc. „Wielką radość przynosi wizyta w naszym teatrze każdego Widza, każdego Gościa” – napisał Bogusław Nowak w albumie "Opera Krakowska 2008-2018”.
Opera Krakowska działa od 1954 r. Do 2008 r. spektakle grano w Teatrze im. J. Słowackiego oraz w Domu Żołnierza.
Tajniki działania teatru będzie można poznać także 8 grudnia podczas Dnia Otwartego. Wówczas też nastąpi promocja jubileuszowego albumu „Opera Krakowska 2008–2018”. Znalazły się w nim m.in. zdjęcia z ponad 100 wydarzeń, wypowiedzi i wspomnienia artystów oraz pracowników tej instytucji.
(PAP/Ewa Szkurłat/ko)