Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Odwilż w Małopolsce - uwaga na śnieg spadający z dachów

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.01.30 07:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:53 )
W Małopolsce od trzech dni mamy odwilż. Chodniki toną w wodzie z roztopionego śniegu, z dachów lecą sople i nawisy śnieżne. Jest mokro, a przy okazji niebezpiecznie.

fot. Ola Ratusznik


O groźnych skutkach odwilży przekonali się wczoraj właściciele stadionu Wisły Kraków. Ciężki, topniejący śnieg uszkodził część dachu stadionu. W tym przypadku nie doszło do nieszczęścia, jednak, jak przestrzega Jerzy Mądrzyk, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa, zalegający śnieg może być bardzo niebezpieczny, zwłaszcza na budynkach wielko-powierzchniowych.

Zarządcy budynków raczej są tego świadomi - osoby odśnieżające dachy można spotkać wszędzie w regionie.
Właściciele obiektów mają też obowiązek zabezpieczyć teren, na który zalegający na dachu śnieg może spaść. Zwykle ten obszar jest odgrodzony taśmą. Może się jednak zdarzyć, że właściciele nie zdążą na czas tego zrobić, dlatego warto być czujnym, zwłaszcza, kiedy przechodzimy obok wysokich budynków. W takich miejscach lepiej też nie parkować samochodów, bo spadające bryły lodu i śniegu mogą je uszkodzić.

Posłuchaj, jak Małopolanie walczą ze skutkami odwilży


Za pozostawienie na dachu swojego budynku sopli i dużych ilości śniegu możemy zapłacić mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Krakowska Straż Miejska od początku grudnia nałożyła 8 mandatów za to wykroczenie i upomniała 10 zarządców. Jak twierdzą strażnicy, zarządcy z roku na rok coraz lepiej wywiązują się ze swoich obowiązków.

Na informacje o zalegającym śniegu Straż czeka pod numerem telefonu 986.


fot. Ola Ratusznik
Jak wynika z prognozy pogody odwilż w Małopolsce jeszcze potrwa
. Synoptycy zapowiadają dziś ulewne deszcze - może spaść nawet do 10 litrów wody na metr kwadratowy, co w połączeniu z dość wysokimi temperaturami przyśpieszy topnienie zalegającego śniegu, w wyniku czego mogą pojawić lokalne zalania i podtopienia.

Przemieszczającej się strefie frontu atmosferycznego towarzyszyć będzie także porywisty wiatr, wiejący z prędkością 40 – 65 km/h. W wyższych partiach gór prędkość wiatru przekraczać będzie 100 km/h.(Ola Ratusznik/mk/jp)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię