Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Odeszli w 2012 r. Zdjęcia, biografie i wspomnienia

  • Kraków
  • date_range Środa, 2012.10.31 09:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:42 )
W 2012 r. Małopolska pożegnała wielu znanych i zasłużonych dla regionu. Przedstawiamy ich sylwetki i wspomnienia bliskich im ludzi.

Mieczysław Porębski

ur. 31 marca 1921 r. w Gnieźnie, zm. 10 września 2012 r. w Warszawie

Historyk i krytyk sztuki. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie , kurator Muzeum Narodowego w Krakowie. W swojej pracy skupiał się na sztuce XIX i XX wieku, był jednym ze współpracowników Tadeusza Kantora, aktorem Teatru Cricot 2 w czasie okupacji. Pisał wiele, był prawdziwym akademickim uczonym, ale także czynnym krytykiem sztuki. Prof. Mieczysłąw Porębski jest pochowany w Ustroniu.

Mieczysława Porębskiego wspomina Anna Baranowa z Instytutu Historii Sztuki UJ, uczennica profesora:
[

Posłuchaj: 

]

Jerzy Jarocki

ur. 11 maja 1929 r. w Warszawie, zm. 10 października 2012 r. w Warszawie

Reżyser, pedagog, tłumacz i drmatarg. Absolwent PWST w Krakowie, potem jej wieloletni wykładowca i profesor. Od 1961 związany ze Starym Teatrem.Tu stworzył swoje największe spektakle, na podstawie tekstów m.in Witkacego, Gombrowicza, Mrożka i Różewicza. Urna z jego prochami spoczęła w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.


Jerzego Jarockiego wspominają w Radiu Kraków Anna Polony, Mikołaj Grabowski i Jan Klata:
[

Posłuchaj: 

]





Wisława Szymborska

ur. 2 lipca 1923 r. w Kórniku, zm. 1 lutego 2012 w Krakowie.

Poetka, eseistka, tłumaczka, felietonistka. W 1996 roku otrzymała literacka Nagrodę Nobla. Od młodości związana z Krakowem. W 2011 roku oznaczona orderem Orła Białego. Pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim


Wisławę Szymborską wspomina jej sekretarz Michał Rusinek:
[

Posłuchaj: 

]



Andrzej Gaberle

ur. 2 sierpnia 1937 r. w Rozalinie, zm. 1 lutego 2012 r. w Krakowie
Profesor nauk prawnych, kryminolog, poseł do Sejmu II kadencji z listy Unii Wolności, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. W 2012 pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Prof. Andrzeja Gaberle wspomina prof. Janina Błachut:
[

Posłuchaj: 

]

Andrzej Szczeklik
ur. 29 lipca 1938 r. w Krakowie, zm. 3 lutego 2012 r. w Krakowie
Lekarz, naukowiec, profesor Kliniki Chorób Wewnętrznych UJ, pisarz, eseista i filozof medycyn. Lekarz i przyjaciel krakowskich artystów. Prof. Andrzej Szczeklik jest pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie..



Prof. Andrzeja Szczeklika wspomina jego przyjaciel i wydawca Jerzy Ilg :
[

Posłuchaj: 

]

Barbara Marianowska

ur. 29 maja 1947 r. w Diddington, zm. 9 lutego 2012 r. w Koźmicach Wielkich k. Wieliczki
Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie, członkini NSZZ Solidarnoścć.Trzykrotnie wybierana do Sejmu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu tarnowskim. Posłanka Barbara Marianowska jest pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


Wspomnienie o posłance Marianowskiej Renaty Iwaniec:
[

Posłuchaj: 

]



Stefan Jurczak

ur. 15 listopada 1938 r. w Krakowie, zm. 2 czerwca 2012 w Krakowie

Małopolski działacz NSZZ „Solidarność, internowany i więziony za działalność związkową w stanie wojennym. Po 1989 r. senator, radny sejmiku woj małopolskiego. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w Alei Zasłużonych.


Stefana Jurczaka wspomina jego wieloletni przyjaciel prof. Jan Widacki:
[

Posłuchaj: 

]

August Kowalczyk

ur. 15 sierpnia 1921 r. w Tarnawej Gorze, zm. 29 lipca 2012 r. w Oświęcimiu

Aktor teatralny i filmowy, reżyser. Od 1940 r. wiezień KL Auschitz. Dwa lata później udało mu się uciec z obozu, walczył w szeregach Armii Krajowej.. Po zakończeniu kariery aktorskiej poświęcił się pielęgnowaniu pamięci o zbrodniach nazistów w obozie koncentracyjnym, a także trosce o kształt Muzeum Auschwitz – Birkenau. Wieloletni wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, przewodniczący Rady Fundacji Pomnika-Hospicjum Miastu Oświęcim. August Kowalczyk jest pochowany w Warszawie na wojskowych Powązkach.

Augusta Kowalczyka wspominają jego przyjaciele z Muzeum Auschwitz: Andrzej Kacorzyk i Alicja Białecka:
[

Posłuchaj: 

]
[

Posłuchaj: 

]

Alicja Bienicewicz

ur. 5 stycznia 1954 r., zm. 13 sierpnia 2012 r. w Krakowie

Aktorka teatralna i filmowa. Studia na krakowskiej PWST ukończyła w 1977 r. Debiutowała w roli Iwony w "Iwonie księzniczce Burgunda" Gombrowicza w Starym Teatrze w Krakowie. Całe zawodowe życie związana była z tą sceną. Jej piękny głos zostanie za zawsze zapamiętany, dzięki licznym rolom w słuchowiskach realizowanych w Radiu Kraków. Alicja Bienicewicz jest pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Alicję Bienicewicz wspomina reżyser Krystian Lupa:
[

Posłuchaj: 

]
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię