- A
- A
- A
Od soboty prawo jazdy na nowych zasadach
Więcej pytań teoretycznych w przypadku kat. B - w przypadku egzaminu, elektroniczny profil kierowcy, jeśli chodzi o zdającego, wreszcie - koniec z bezterminowym prawem jazdy - to najważniejsze zmiany, które zaczną obowiązywać od 19 stycznia.Egzamin teoretyczny
Wiadomo, że w przypadku egzaminu teoretycznego pytań będzie więcej i będą one tajne. Wszystko ma się odbywać jak w prawdziwym ruchu drogowym, gdzie kierowca musi szybko reagować i podejmować decyzje w krótkim czasie. Tak też będzie na egzaminie teoretycznym. Komputer wylosuje 32 z ponad 3 tysięcy pytań. Będą one ilustrowane filmami i zdjęciami prawdziwych sytuacji na drodze. W części podstawowej zdający będzie miał 20 sekund na przeczytanie pytania i 15 sekund na odpowiedź, tylko jedna będzie poprawna. Większość pytań będzie tajna - kursanci poznają je dopiero w czasie egzaminu. W pytaniach specjalistycznych czas na odpowiedź wyniesie 50 sekund. Nie będzie też możliwości powrotu do pytania i poprawienia odpowiedzi.
Teraz testy teoretyczne przy pierwszym podejściu zdaje około 80% kursantów, ale egzamin praktyczny, czyli jazdę, zdaje już tylko 30%. Po zmianach te poziomy mają się wyrównać. Specjaliści przewidują, że na początku zdawalność teorii bardzo spadnie, ale tylko do czasu, aż przyzwyczaimy się do nowej formy egzaminu.
Elektroniczny profil kierowcy
Zamiast papierowych dokumentów będzie obowiązywał elektroniczny profil kierowcy. Od 19 stycznia osoby, które zdecydują się na rozpoczęcie kursu prawa jazdy, muszą najpierw zgłosić się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.
Terminowe prawo jazdy
Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Dokumenty wydane po 19 stycznia będą ważne przez 15 lat. Po tym czasie będą obowiązkowe ponowne badania lekarskie - wyjaśnia Marek Dworak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie. Obowiązkowa wymiana starych, bezterminowych dokumentów będzie stopniowa, rozpocznie się w 2028 roku.
Autorzy zmian bardzo liczą na to, że będziemy mieć lepszych i bezpieczniejszych kierowców, zwłaszcza po 2016 roku, kiedy zostaną wprowadzone kolejne zmiany, m.in okres próbny dla początkujących kierowców i obowiązkowe kursy doskonalące.
(Agnieszka Grybel/jg)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:11
Kamil Stoch ogłosił, kiedy zakończy karierę
-
20:10
KRRiT zaczyna zwracać Radiu Kraków zaległy abonament. Sąd odmówił przyjęcia depozytu
-
19:26
Cyfrowa przyszłość raczej odległa. Co poszło nie tak w Krakowie?
-
17:46
Bez porozumienia w Valeo. Pracownicy domagają się podwyżek i respektowania praw
-
17:10
Jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach na wystawie w Wadowicach
-
17:03
Urobek z drążenia tunelu pod Limanową trafił na prywatną działkę. "Czy to jest szkodliwe?"
-
16:38
Nowy kierunek na UJ, będzie można go studiować na trzech uniwersytetach w Europie
-
16:10
"Wiejskie chaty pośród drzew" van Gogha w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
-
16:10
Kamil Glik zostanie w Cracovii
-
16:09
Małopolskie Bony Rozwojowe - ruszyły szkolenia dla dużych przedsiębiorstw i małych firm
-
15:54
Ormianie - dawniej i dziś
-
15:48
Kraków wzmacnia ochronę w urzędach. Nowe środki bezpieczeństwa po tragicznych wydarzeniach
-
15:36
Ruch wahadłowy na DK 75
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze