Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

O 1:09 przyszło lato...

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.06.21 07:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:19 )
Dzisiaj dzień przesilenia letniego, czyli początek astronomicznego lata. Z tej okazji, blisko dwustu krakowian i turystów witało wschodzące Słońce na Kopcu Krakusa

foto: Rafał Kolczyński


Pierwsi miłośnicy niekonwencjonalnych pomysłów pojawili się na kopcu jeszcze przed godz. 4, pierwsze promienie - pół godziny później. "W taki dzień jak dziś, słońce wykonuje na niebie najdłuższy łuk" - tłumaczył zgromadzonym na kopcu profesor Władysław Góral - astronom.
Krakowianom i turystom, którzy odwiedzili rano Kopiec, organizatorzy zapewnili śniadanie. Było to dziesiąte tego typu wydarzenie, które zorganizowało stowarzyszenie Podgórze.pl


Rozpoczęło się krótko po północy - o godzinie 1.09. Słońce weszło w znak Raka, co oznacza początek lata na półkuli północnej.
Pierwszy dzień lata będzie najdłuższym dniem w roku. Będzie trwał 16 godzin i 47 minut. Słońce wzejdzie o godzinie 4.14, a zajdzie o 21.01. Od 21 czerwca, nazywanego też momentem przesilenia letniego, dni, choć powoli, będą stawać się coraz krótsze.

Astronomiczne lato nie zawsze pokrywa się z latem klimatycznym. W ostatnim stuleciu pierwszy dzień lata był najcieplejszy w Polsce w 1917 roku - termometry wskazywały wówczas ponad 35 stopni. Najchłodniej - poniżej 13 stopni - było w tym dniu w 1923 roku. Klimatyczne lato trwa, dopóki średnia dobowa temperatura przekracza 15 stopni. Tak zwykle bywa do połowy października. Lato astronomiczne kończy się w drugiej połowie września.

Lato zakończy się 22 września, gdy o godzinie 16.49 nadejdzie astronomiczna jesień. Ale zanim to nastąpi, możemy cieszyć się perspektywą słońca, wakacji i letniego wypoczynku. Wszystkim, nie tylko miłośnikom tej pory roku można dedykować wiersz Jana Brzechwy:

"A lato przyszło pieszo -
Już łąki nim się cieszą
I stoją całe w kwiatach
Na powitanie lata".


Każdego roku lato rozpoczyna się w innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu liczba dni wynosi 365 lub 366, natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365,24 dnia. Różnice w początku lata wynoszą zazwyczaj kilka godzin. Stąd też biorą się lata przestępne.

W języku starosłowiańskim "leto" było nazwą roku, dlatego mówi się na przykład "od wielu lat", a nie "od wielu roków". Z latem jest zwiazane wiele polskich przysłów, jak: "Co się latem rodzi - zimą się przygodzi", "Kto latem pracuje, zimą głodu nie poczuje", "Lepsze jedno lato niż dwie zimy" oraz "W lipcu upały, wrzesień doskonały".


Ola Ratusznik/IAR/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

550882

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię