Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Niezwykłe dary trafiły do Muzeum Auschwitz

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.11.15 12:33 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:45 )
Listy obozowe, wyjątkowa zakładka do książek i pasiak obozowy trafiły do zbiorów Muzeum Auschwitz. To dary byłej więźniarki. Przedmioty mają niezwykła historię.

Fot. Marek Mędela


Zofia Banaszczyk, była więźniarka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrück i Helmbrechts, ofiarowała Muzeum Auschwitz zbiór listów obozowych. To niezwykle cenne rodzinne pamiątki.
"Ta korespondencja, którą w całości postanowiłam przekazać, jest moim największym skarbem. Oczywiście wahałam się, ponieważ mam dzieci i wnuki, ale tu przyjeżdża bardzo wiele młodzieży i to z pewnością jest miejsce, gdzie te przedmioty zostaną uszanowane w sposób, w jaki uszanowane być powinny" — podkreśliła przekazując cenne dokumenty do zbiorów muzeum.
Do listów była więźniarka dołączyła też zakładkę do książki. Została ona wykonana w łódzkim więzieniu. Zofia Banaszczyk trafiła do niego w wieku 20 lat.
"Historia jej powstania jest bardzo ciekawa, bo przecież tam nie mieliśmy nawet igły. Ale udało się ją przemycić w bieliźnie, którą raz na jakiś czas się wymieniało. Każda nitka należała do kogoś innego. Frędzle są z mojego szalika, natomiast po drugiej stronie jest podszewka, którą koleżanka odcięła ze spodu swojego płaszcza. Ja to wszystko podszyłam i wyhaftowałam. Każda nitka i każdy krzyżyk ma swoją historię” – opowiadała była więźniarka.

fot. Muzeum Auschwitz
Za pośrednictwem Zofii Banaszczyk Muzeum Auschwitz otrzymało również pasiak-suknię więźniarską, należącą do nieżyjącej już współwięźniarki Bronisławy Filipczyńskiej-Głębeckiej. Do zbiorów trafił też notes Jadwigi Piotrowskiej z różnymi wpisami, w tym z wierszami deklamowanymi przez więźniarki .
W spotkaniu uczestniczyła też Małgorzata Kunce, córka Ireny Podlasin-Wesołowskiej, także byłej więźniarki Auschwitz, Ravensbrück i Helmbrechts. Ofiarowała ona Muzeum przedmioty należące do mamy. Wśród pamiątek znalazł się koc, który Irena Podlasin-Wesołowska zabrała z obozu wyruszając w drogę ewakuacyjną oraz drobne przedmioty, wykonane w obozie przez obozowe koleżanki: mały kotek z masy plastycznej i otwierane jajko z wiewiórką.
Przyjaźń pomiędzy kobietami zaczęła się w łódzkim więzieniu. Przetrwała czas obozowej tułaczki i lata niemieckiej okupacji. Przez wiele lat po wojnie, w rocznicę wyzwolenia, przyjaciółki z Auschwitz spotykały się razem, w gronie swoich najbliższych, wspominając wojenne historie.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię