Niektóre wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, będące głównym obiektem zainteresowania badaczy z AGH, są substancjami trującymi, o działaniu rakotwórczym i mutagennym – powodują one np. mutacje DNA, białaczkę czy raka płuc. Są przy tym niebezpieczne nie tylko dla człowieka, lecz również środowiska, dla którego – ze względu na powolną degradację – okazują się długotrwałym zagrożeniem.
Analiza ścieków pozwala na zbadanie populacji praktycznie w nieograniczonym zakresie. Podobną metodę stosuje się chociażby w badaniach przesiewowych zażywania substancji psychoaktywnych i dopalaczy. Na podstawie analizy próbek z miejskich oczyszczalni ścieków Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii opracowało doroczny raport, zawierający szczegółowe dane na temat spożycia niedozwolonych substancji.
Efekty prowadzonych badań pozwolą na rozszerzenie analityki ścieków w innych miastach – nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Umożliwią one również ocenę ryzyka związaną z transportem do środowiska wodnego hydroksylowych pochodnych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych które – jak się okazało – nie są całkowicie usuwane w oczyszczalni ścieków, a w ocenie badaczy mogą być nawet bardziej toksyczne od związków wyjściowych.
- A
- A
- A
Naukowcy z AGH wykryli trujące substancje w krakowskich ściekach
Pokaż swoje ścieki, a naukowcy powiedzą co zażywasz lub co cię truje. Wstępne wyniki, prowadzonych od dwóch lat badań wskazują, że mieszkańcy Krakowa są narażeni na trujące wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Wchodzą one w skład zanieczyszczeń powietrza, pochodzą ze spalania paliw stałych i transportu. "Ścieki traktujemy jak zbiorczą próbkę moczu" - powiedziała prof. Katarzyna Styszko z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.Zobacz także
Najnowsze
-
17:11
Małopolskie samorządy zapowiadają politykę zaciskania pasa i zapowiadają podwyżki
-
17:03
RT @BartMaziarz: Większość tarnowskich radnych zgodziła się na umożliwienie sprzedaży niskoprocentowego piwa podczas imprez sportowych i ku…
-
16:29
Badania: do Polski z Ukrainy przyjechała głównie klasa średnia, która sama wynajmuje sobie mieszkania i domy
-
16:18
95 lat za nami, a przed nami uroczysta gala z okazji jubileuszu Radia Kraków! Już jutro w Sukiennicach! ✔Więcej:… https://t.co/p3ZqTCKic6
-
16:14
RT @joanna_gaska: Kilkanaście wyszkolonych psów z przewodnikami rozpocznie służbę w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej @marekp…
-
16:09
Tarnów: w obiektach sportowych będzie można pić niskoprocentowe piwo
-
15:35
Zakończył się remont rynku w Chrzanowie [ZDJĘCIA]
-
15:11
#RozmowaRadiaKrakow @W_Bernacki Podcasty: https://t.co/Orst2MhPrP https://t.co/RXtkr696VT
-
14:59
680 mln zł unijnego dofinansowania dla budowy Północnej Obwodnicy Krakowa
-
14:47
Pijany kierowca spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia https://t.co/OmSStLNA0C
-
14:30
Krakowski Festiwal Filmowy z pięcioletnim finansowaniem przez miasto
-
14:28
52-latka oszukiwała przy drobnych zakupach. Spędzi 119 dni w więzieniu
-
14:15
Kilkanaście wyszkolonych psów z przewodnikami rozpocznie służbę w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
-
14:12
RT @MedelaMarek: Po 7 miesiącach prac zakończył się lifting rynku w Chrzanowie. W założeniach było pozbycie się części betonu. Jak wyszło?…
-
13:43
Kraków: koniec darmowej komunikacji miejskiej i parkowania w strefie dla uchodźców https://t.co/oVDauoOWnT
-
13:22
Zakończyły się społeczne akcje sprzątania Gorlic
-
13:16
W budynku dawnego Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach powstał dzienny Dom Seniora
-
13:15
Prof. Grzegorz Przebinda: Trudno uwierzyć, ale w Rosji są siły jeszcze gorsze od Putina https://t.co/CkolCn6qrk
-
13:08
Kraków: koniec darmowej komunikacji miejskiej i parkowania w strefie dla uchodźców
-
12:57
Tak świętowaliśmy w lutym tego roku. To już 95 lat Radia Kraków. A jutro uroczysta gala w Galerii Sztuki Polskiej X… https://t.co/OmBvQTI6Mt
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze
3330855