Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Naukowcy AGH pomogą walczyć z powodzią ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.10.04 06:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:37 )
System opracowywany przez krakowskich naukowców pomoże wykryć uszkodzenia w wałach przeciwpowodziowych. Pierwszy w Polsce system do wykrywania dziur, przerw i oceny stanu wałów powstaje na Akademii Górniczo- Hutniczej.

Posłuchaj wypowiedzi Piotra Szymczyka z Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo - Hutniczej
Program komputerowy będzie analizował dane z badań georadarowych. Teraz miesiącami muszą to robić specjaliści, a system upora się z tym w kilka godzin. "Tych danych jest mnóstwo. Przebadanie dużych odcinków wałów jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Jeżeli uda nam się wyniki tych badań wrzucić do komputera, to ich analiza będzie szybsza. Ponadto komputer się nie męczy, wykonuje analizę dokładniej, więc będzie mógł zrobić więcej i lepiej". Wyjaśnia Piotr Szymczyk z Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.Czasochłonność analizowania danych powoduje przeprowadzanie mniejszej ilości badań, a co za tym idzie niewykrycie sporej ilości dziur i osłabień w ochronie przeciwpowodziowej.System jest jeszcze dopracowywany przez informatyków i geologów z AGH. Powinien zacząć działać za dwa lata. Na razie pomysł większym zainteresowaniem cieszy się zagranicą, niż w Polsce.W najnowszym raporcie Najwyższa Izby Kontroli alarmuje, że stan wałów i zapór systematycznie się pogarsza.Ważne kontrole techniczne ma tylko ponad 6 procent wałów przeciwpowodziowych.(IAR/jp)
Przeciwpowodziowy projekt AGH

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię