Laureatami Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej są m.in. Anna Polony, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Dorota Segda, Jacek Romanowski.

W tym roku Radio Kraków honoruje dwa wspólne radiowe spektakle Ewy Lipskiej i Józefa Opalskiego, czyli „Suflerkę” i „Drogą panią Schubert”, ale też całokształt radiowych dokonań obojga laureatów.
Ewa Lipska – jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych, autorka tekstów piosenek, felietonistka. Autorka kilkudziesięciu książek poetyckich i jednej powieści „Sefer”. Współzałożycielka, redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”). Przez wiele lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Jest członkiem polskiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką, Nagrodą Literacką Gdynia Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą Literacką Gdynia, Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości (2019). W 2020 roku otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.
Do tej pory ukazało się około 40 obcojęzycznych wyborów wierszy poetki m.in. w języku niemieckim, angielskim, francuskim, duńskim, holenderskim, czeskim, słowackim, węgierskim, bułgarskim, albańskim, serbskim, szwedzkim, hebrajskim, katalońskim, hiszpańskim.
W Radiu Kraków, Ewa Lipska znana jest nie tylko jako autorka dwu słuchowisk, wspomnianej już „Suflerki” i „Drogiej pani Schubert”, ale też autorka programu „Nocne rozmowy Ewy Lipskiej”, podczas których rozmawiała ze słuchaczami, podejmując ważne tematy i problemy, takie jak: patriotyzm, tolerancja, dobroczynność, miłość, przemijanie, śmierć, samotność.
Romana Bobrowska zrealizowała także spektakl na podstawie poematu dramatycznego Ewy Lipskiej „Nie o śmierć tutaj chodzi, lecz o biały kordonek”.
Oczywiście poetka uczestniczyła też w programach poświęconych swojej poezji i czytała wiersze na antenie Radia Kraków, a także płycie „Głosy poetów” przygotowanej przez Romanę Bobrowską.
Józef Opalski – w środowisku ludzi teatru znany jako „Żuk” – to człowiek orkiestra: pisze, uczy, kieruje festiwalami i przeglądami, wystawia na scenach dramatycznych i muzycznych, reżyseruje w radiu. Laureat wielu prestiżowych nagród.
Był kierownikiem literackim krakowskiej Opery i Operetki, Starego Teatru oraz Teatru Ewy Demarczyk.
Pracował w Katedrze Teatru i Dramatu Wydziału Polonistyki UJ, obecnie jest profesorem w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.
Był wykładowcą języka polskiego na Uniwersytecie w Neapolu. Wykładał też polski teatr współczesny w Los Angeles (UCLA) i Mediolanie (Szkoła Teatralna Paolo Grassi). Zaprzyjaźnił się z Herlingiem-Grudzińskim a Włochy uważa za swoją drugą ojczyznę.
Reżyseruje w teatrach dramatycznych i muzycznych Jak sam mówi: „jest opętany muzyką”.
W Radiu Kraków prowadził autorski program muzyczny „Więcej niż piosenka”, brał udział w programach teatralnych a Pierwsze spotkanie z Romaną Bobrowską miał w 1959 roku jako aktor w słuchowisku „Beatryks Cenci” według dramatu Juliusza Słowackiego. Wystąpił jako Azo, młodszy syn Francesca i Lukrecji.
Wspólnie z Ewą Lipską zrealizował w Radiu Kraków w roku 2018 słuchowisko „Suflerka” z Anną Polony i Ewą Kaim, która na festiwalu "Dwa Teatry" otrzymała nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą. Na festiwalu uhonorowano również Radio Kraków, producenta "Suflerki".
Ewa Lipska napisała sztukę z myślą o legendarnej Annie Polony, która stworzyła w tym słuchowisku kolejną wielką kreację.
W 2020 w Radiu Kraków Ewa Lipska i Józef Opalski zrealizowali kolejne wybitne słuchowisko „Droga pani Schubert”, które zostało wydane również na płycie.

Słuchowisko „Droga pani Schubert...” tworzy 59 wierszy Ewy Lipskiej w autorskim wyborze poetki, pochodzących z ośmiu tomów: "Droga pani Schubert....", "Miłość, droga pani Schubert...", Czytnik linii papilarnych", „Pamięć operacyjna", "Miłość w trybie awaryjnym", "Pogłos", "1999" oraz "Gdzie indziej". To tomy z ostatnich dwóch dekad w mistrzowskiej interpretacji Anny Polony i Jerzego Treli. Reżyserem i autorem oprawy muzycznej jest Józef Opalski.