Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na Politechnice Krakowskiej jak w prawdziwej dyspozytorni ruchu pociągów

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2019.01.22 15:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:28 )
Studenci kierują tu pociągami jak w prawdziwej dyspozytorni - najnowocześniejsze w Polsce laboratorium ruchu kolejowego powstało na Politechnice Krakowskiej.

Fot. mat. prasowe Politechniki Krakowskiej

Przy dwunastu stanowiskach kształcą się przyszli kolejarze. Mogą obserwować ruch pociągów, wysyłać je od stacji do stacji i na bieżąco reagować na sytuacje, które mogą przytrafić się im w rzeczywistości. "Możemy zasymulować awarię lokomotywy, sytuację, gdy pociąg zatrzymuje się między węzłami i blokuje przejazd pozostałym składom. Możemy także przedstawić naprawdę skrajną sytuację, to znaczy taką, gdy jeden pociąg zmierza na czołowe zderzenie" - mówił prof. Andrzej Szarata z Politechniki Krakowskiej. 

Fot. mat. prasowe Politechniki Krakowskiej

"Symulatory mogą wygenerować różne zdarzenia, a my możemy sprawdzić, czy studenci będą sobie w stanie poradzić w konkretnej sytuacji" - dodał dr inż. Jan Geertz, kierownik laboratorium. Podkreśla, że dzięki wysiłkom pracowników naukowych Politechniki laboratorium kosztowało około 250 tysięcy złotych - bez ich udziału taka inwestycja to koszt nawet kilku milionów złotych.

Kandydatów na kolejarzy również przybyło na Politechnice Krakowskiej. O ile w poprzednich latach na specjalizacji transport kolejowy było ich zaledwie kilku, w tym roku akademickim jest ich już trzydziestu. 

Jak podkreśla Włodzimierz Zembol, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie, to skutek rozwoju linii kolejowych w Małopolsce - dzięki zmianom na kolei studenci mają duże szanse na pracę w zawodzie. 

 

 

(Martyna Masztalerz/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię