- A
- A
- A
Myślenice: nowa hala, park nad Rabą. A co z pracą?
30 projektów za łączną kwotę ponad 130,5 miliona złotych. Tak wygląda wykorzystanie unijnych pieniędzy przez powiat myślenicki. Podkrakowskie miasteczko i jego najbliższe okolice jest kolejnym miejscem, któremu przyglądają się dziennikarze Radia Kraków i sprawdzają jak wykorzystano tam możliwości, jakie daje Unia Europejska.
Park nad Rabą
Przed laty na Zarabie przyjeżdżał cały Kraków. Tak zwani letnicy spędzali czas nad wodą w weekendy, a nawet w wakacje. Tak było w latach 60., 70. i nawet 80. Później to miejsce straciło na znaczeniu. Turyści częściej zaczęli wybierać Zakopane i wycieczki zagraniczne.
Władze miasta postanowiły to zmienić i przywrócić Zarabiu dawny blask. Nie mieli zresztą wyjścia. W 2010 roku powódź doszczętnie zniszczyła park i plażę trawiastą. - Niezależnie od powodzi i tak złożyliśmy wnioski o dofinansowanie na rewitalizację Zarabia - przekonuje burmistrz Myślenic - Maciej Ostrowski.
Park wymagał remontu, bo przestał być przyjaznym miejscem. Był zarośnięty, nieoświetlony, co noc musiała tam interweniować policja z powodu ekscesów. Teraz też jest zielono, ale przejrzyście. Jest oświetlenie, które sprawia, że nawet z ulicy widać, co się w parku dzieje. Jest o wiele spokojniej.
- Są nowe alejki, śliczne nowe ławki, obok szum rzeki. Idealne miejsce nie tylko na niedzielne spacery - mówią Radiu Kraków mieszkańcy - W weekendy przychodzą tutaj tłumy. W tygodniu również można spotkać osoby z psami, biegaczy i rolkarzy.
Inni myśleniczanie dodają: - Przede wszystkim cieszymy się, że zbudowano dwa duże place zabaw. W końcu jest gdzie przyjść z dziećmi. Wcześniej tego nie było.
Nowy park okazał się na tyle solidną budową, że ostatnie majowe podtopienia nie wyrządziły dużych szkód. Same alejki są w nienaruszonym stanie. Częściowo zniszczone zostały nawierzchnie placów zabaw. Woda zmyła też całkowicie boisko do siatkówki plażowej. Naprawa ma się rozpocząć po zakończeniu letniego sezonu (służby miejskie nie chcą psuć klimatu i wjeżdżać ciężkim sprzętem).

Centrum sportowo-rekreacyjne
Park to tylko jeden z elementów, które zmieniły Zarabie. W miejscu starego, zniszczonego kempingu przy ulicy Zdrojowej powstało nowoczesne centrum sportowo-rekreacyjne. Zbudowano efektowną halę widowiskowo-sportową z trybunami dla kilkuset widzów. - Praktycznie przez cały dzień ktoś tam trenuje - mówi Józef Moskal, dyrektor centrum - Zainteresowanie jest tak duże, że mamy listę rezerwową chętnych na wynajem. Przed południem przyjeżdżają tu okoliczne szkoły, które mają kłopot z salami gimnastycznymi. Popołudniu trenują siatkarze i siatkarki. A późnym wieczorem hala jest wynajmowana przez zakłady pracy i grupy znajomych, którzy grają w halową piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę.
Do Myślenic chętnie przyjeżdżają też drużyny z całej Polski - Mieliśmy już piłkarzy ręcznych kilku klubów z ekstraklasy, które przyjeżdżają do nas na przedsezonowe zgrupowania . Trenują na hali, a nocują w internacie pobliskiej szkoły.
Niecodziennym i odważnym projektem było wybudowanie strzelnicy sportowej. Okazało się, że ten pomysł też się sprawdził. - Strzelają u nas służby mundurowe, kluby sportowe z Krakowa, a także sporo prywatnych osób. Mamy na miejscu instruktora, który pokazuje, jak strzelać. Poza tym obiekt nie jest drogi w utrzymaniu, więc - nomen omen - był to strzał w dziesiątkę - żartuje Moskal.
W ramach unijnych projektów wyremontowano też korty tenisowe, które były na Zarabiu od dawna, ale po latach zaczęły niszczeć. Mieszkańcy nie muszą więc jeździć do Krakowa, aby uprawiać królewską dyscypilinę.
A dla młodzieży lubiącej jeździć na deskorolce, stworzono skate-park. W sumie na sport i rekreację wydano ponad 16,5 miliona złotych z czego dotacja unijna wyniosła ponad 7,5 miliona.

Park przemysłowo-technologiczny
Życie nie kończy się na sporcie, a Myślenice potrzebują też rozwoju gospodarczego i nowych miejsc pracy. W tym celu utworzono w mieście strefę przemysłową. Projekt kosztował ponad 6 milionów złotych, z czego 3,7 miliona pochodziło z Unii.
- Pozyskaliśmy 17 hektarów terenów, które zostały przygotowane pod działalność firm - mówi w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Maciej Ostrowski - Teren trzeba było wyposażyć w kanalizację i prąd i wszystkie inne udogodnienia, tak aby można było od razu zacząć budowę fabryki.
W strefie działa w tej chwili pięć zakładów, które zatrudniają 570 osób. - To niby niewiele, ale poprzednio prawie w ogóle czegoś takiego nie mieliśmy - tłumaczy Ostrowski - Zakładów produkcyjnych była garstka, bo rynek pracy opierał się głównie na usługach, a w tak małym mieście nie może być ich nie wiadomo ile. Stąd spora część mieszkańców musiała szukać pracy w Krakowie.
Kolejne dwie firmy już wykupiły tereny w strefie. Jedna z nich zamierza zbudować chłodnie dla produktów spożywczych. Druga jeszcze nie zdradziła swoich planów.

Pomoc bezrobotnym
Tradycyjnie Unia Europejska pomaga urzędom pracy i przekazuje pieniądze na aktywizację bezrobotnych. Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach realizuje te projekty na cztery sposoby. Po pierwsze są to tak zwane prace interwencyjne. - Nie chodzi oczywiście o sprzątanie miasta czy odśnieżanie - mówi dyrektor urzędu Izabela Majewska - Jeśli jakiś pracodawca zgłosi się do nas, my kierujemy do niego bezrobotnego i zwracamy częściowo koszty wynagrodzenia. To kwota około 900 złotych miesięcznie, przeznaczana głównie na składki ZUS-owskie. Tak jest przez pół roku. Pracodawca musi jednak zadeklarować, że po tym okresie nadal będzie zatrudniał naszego podopiecznego. W latach 2008-2014 w ten sposób pracę znalazły 183 osoby. To pozornie niewiele, ale przecież realizujemy też inne projekty - przekonuje Majewska - Ponad 2000 osób zostało wysłanych przez myślenicki urząd pracy na staż. Z naszych danych wynika, że około 70 procent po odbyciu stażu zostało później w pracy.
Ale najbardziej atrakcyjną formą walki z bezrobociem są dotacje na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Od 2008 roku ponad 560 osób skorzystało z tej możliwości. Warunek jest taki, że firma musi działać co najmniej 12 miesięcy. Urząd monitoruje takich przedsiębiorców jeszcze przez kolejny rok. - 80 procent tych firm po dwóch latach nadal było na rynku, co według nas jest bardzo dobrym wynikiem - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Majewska.
Ostatnią formą aktywizacji bezrobotnych są szkolenia. W powiecie myślenickim najczęściej jest to to nauka obsługi kasy fiskalnej, obsługi komputera, a także koparek i wózków widłowych. Dlaczego akurat to? Bo najwięcej bezrobotnych to sprzedawcy, którzy stracili pracę. A najwięcej ofert pracy trafiających do PUP dotyczy właśnie takich stanowisk pracy. Średnio miesięcznie w szkoleniach bierze udział około 12 osób. Potem mniej więcej co druga znajduje pracę.
Od 2008 roku stopa bezrobocia w powiecie myślenickim systematycznie wzrastała: od 8,5 do 14 proc. w 2012 roku. - Powodem były różne czynniki, choćby światowy kryzys - tłumaczy Majewska. Od 2012 roku zaczęła jednak spadać. Obecnie wynosi 11,6 proc.
- Przez ostatnie pół roku spadła nam natomiast liczba zarejestrowanych bezrobotnych - mówi dyrektorka - W styczniu mieliśmy 7 tysięcy osób, teraz 5 tysięcy. Połowa z nich znalazła pracę. 37 procent wyrejestrowała się z różnych powodów. Albo nie stawiła się na wyznaczony termin, albo wyrejestrowała się na własne życzenie, bo wyjechała za granicę, albo też poszła na emeryturę lub rentę. Natomiast 17 proc. to osoby, które aktualnie przebywają na stażu lub na szkoleniu.

W weekend 26-27 lipca w Myślenicach trwać będzie Myślenicki Festiwal Lata. Szczegółowy program imprezy można znaleźć Myślenicki Festiwal Lata .
Sponsorem programu Radio Kraków w Myślenicach jest właściciel Salonu Meblowego Piątka Myślenice ul. Słowackiego 114www.meblepiatka.pl

(Maciej Skowronek/ew)

Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze