Decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego możliwe jest wznawianie działalności niektórych instytucji kultury. Próby mają się jednak odbywać przy jednoczesnym zachowaniu reżimu sanitarnego. Tymczasem, jak podkreśla Adolf Weltschek, teatry odcięte od wpływów między innymi ze sprzedaży biletów, nie mają żadnych pieniędzy na zakup środków ochrony osobistej, a tym bardziej na wykonanie badań.

Jak dyrektor "Groteski" wyobrażałby sobie przeprowadzanie testów wśród aktorów? "Procedura przesiewowa badania pracowników teatru powinna wyglądać tak, jak przewidują procedury medyczne. Problem w tym, że aby działanie było skuteczne, powinno być powtarzane. Tu może być wiele kontrowersji związanych z kosztami. Jeśli jednak chcemy odmrozić instytucje kultury, nie możemy się od tego odwracać. Inaczej możemy stać się kolejnym ogniskiem pandemii" - mówi Weltschek.

- Ministerstwo Kultury nie sfinansuje badań dla aktorów, ponieważ nie byłoby to uzasadnione. Nie ma uzasadnienia dla rutynowego testowania wszystkich członków zespołów artystycznych. Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami testy genetyczne na obecność koronawirusa przeprowadzane są tylko na podstawie wyraźnych wskazań medycznych. Takimi wskazaniami są kontakt z osobą zarażoną lub objawy choroby - wyjaśnia Anna Bocian, rzeczniczka resortu.

Finansowania nie podejmie się też samorząd. Jak podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, nie ma po prostu na to pieniędzy. "Szukamy pieniędzy na wynagrodzenia, refundację teatrom strat poniesionych z powodu nieprowadzenia jakiejkolwiek działalności. Chodzi o utrzymanie zespołów teatralnych. Dla nas to istotne, żeby rozwiązania wspierające ten sektor pojawiły się. Nie chodzi tylko o dyrektywy rządowe, ale konkretne narzędzia, w ramach których możemy wesprzeć takie działania" - dodaje.

Przypominamy: Dyrektor Teatru Groteska: apeluję o sfinansowanie testów dla aktorów

- Pozostaje pytanie, czy w środowisku aktorskim jest rzeczywiście taka potrzeba? Mogę powiedzieć ze swojej strony. Jeśli to by się miało przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa i zaufania ze strony widzów, naszych kolegów, to dlaczego nie? Jesteśmy w takim momencie, że wzbudzanie wzajemnego zaufania jest nam potrzebne - mówi Paweł Kumięga, aktor Teatru Ludowego w Krakowie.

W związku z tym Adolf Weltschek zapowiada, że będzie dalej walczył o to, by znaleźć poparcie dla swojego pomysłu. "W tej chwili rozmawiam z pozostałymi dyrektorami, żeby usłyszeć ich stanowisko i ewentualnie przygotować wspólne wystąpienie do ministra. Mam nadzieję, że zbiorowy głos będzie lepiej słyszalny. O ile wiem, wszystkie instytucje artystyczne są w podobnej sytuacji finansowej jak my" - podkreśla.

I jak dodaje, samo mierzenie temperatury, może nie wystarczyć w walce o szybki powrót do normalności.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko)