Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Minister z Krakowa zdymisjonowany

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.04.29 14:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 04:04 )
Premier zdymisjonował ministra sprawiedliwości. Jarosława Gowina zastąpi Marek Biernacki, prawnik, poseł PO z Trójmiasta związany, podobnie jak odchodzący minister, z konserwatywnym nurtem w Platformie.



Donald Tusk tłumaczył swoją decyzję zbytnim skoncentrowaniem się Jarosława Gowina na "politycznych aspektach swojej działalności".



Kwestią, która ostatecznie doprowadziła do zdymisjonowania Gowina, była jego wypowiedź o domniemanym handlu ludzkimi zarodkami i późniejsze tłumaczenie się z nich na forum rządu. Według Tuska, wytłumaczenia ministra sprawiedliwości pozbawione były precyzji.



"Jarosław Gowin zrobił dużo dobrego, ale stwarzane przez niego kłopoty były jeszcze większe" - tak premier Donald Tusk podsumował działalność ministra sprawiedliwości, którego odwołał ze stanowiska.



Premier podkreślił, że ludzie angażujący się w działalność polityczną nie mogą równocześnie być na innych różnych pozycjach. Tak było z ministrem Gowinem - premier powiedział, że rozmawiając z nim miał wrażenie, że "jest już gdzie indziej".

Premier dodał, że nie ma czasu, by co tydzień tłumaczyć się ze słów swojego ministra. Zaznaczył, że nie zarzuca Gowinowi nielojalności, ale "być może" odchodzący minister nie potrafił wytrwać w wewnętrznej dyscyplinie dotyczącej wyważenia swoich poglądów i pluralizmu w partii.


Jarosław Gowin uważa swoją dymisję za "naturalną". W specjalnym oświadczeniu, wygłoszonym na zakończenie pełnienia funkcji ministra sprawiedliwości, powiedział, że pogłębiały się rożnice między nim a premierem Donaldem Tuskiem co do kierunku działań rządu i wartości, na jakich powinna się opierać polityka.

Były już minister powiedział, że fatalny stan wymiaru sprawiedliwości jest główną barierą rozwoju gospodarczego i aby przyspieszyć postępowania sądowe, zreorganizował system sądów. Przypomniał, że Sejm kończy prace nad zmianami w kodeksie postępowania karnego, które przyspieszą postępowania. W najbliższym czasie trafi też do parlamentu nowa ustawa o prokuraturze. Jarosław Gowin dodał, że chciał zaostrzyć wymogi dyscyplinarne wobec sędziów i prokuratorów, gdyż ich niezależność nie może być rozciągana na działania sprzeczne z przepisami. Minister zaproponował zmiany w kodeksie rodzinnym, które utrudnią odbieranie dzieci rodzicom przez sądy. Dodał, że przygotował przepisy o przymusowym leczeniu najgroźniejszych przestępców, którzy mogą wyjść z więzień.

Jarosław Gowin powiedział, że premier powierzył mu sprawę deregulacji gospodarki. Sejm uchwalił już tak zwaną pierwszą transzę deregulacji, a druga transza jest już gotowa. Spółkę można zarejestrować w 24 godziny, a numer NIP otrzymuje się w trzy dni. Minister podkreślił jednak, że mimo tych zmian, Polska jest bardzo nisko w światowych rankingach wolności gospodarczej. Dodał, że przystąpił do opracowania nowych zasad procesu legislacyjnego, które mają ograniczyć liczbę przepisów.
Odchodzący minister podziękował wszystkim swoim współpracownikom za ich zaangażowanie i odwagę. Podziękował też Donaldowi Tuskowi za to, że dał mu szansę pracy w rządzie i dużą swobodę w realizacji powierzonych zadań.

Jarosław Gowin powiedział również, że jest dla niego zaszczytem, iż jego miejsce zajmie Marek Biernacki, którego bardzo wyskoko ceni i jako polityka, i jako człowieka. "Mam nadzieję, że mój następca zechce kontynuować choć część rozpoczętych projektów" - powiedział Jarosław Gowin. Na zakończenie oświadczył, że będzie "nadal ciężko pracował na rzecz tych celów i wartości, które zawsze przyświecały mi w polityce".


To nie sprawa poglądów, bo nowy minister jest równie konserwatywny jak dotychczasowy, jednak Jarosław Gowin zachowywał się ostatnio tak, jakby nie zależało mu na byciu ministrem - tak odwołanie szefa resortu sprawiedliwości komentuje szef małopolskiej PO Ireneusz Raś. Odwołując ministra premier Donald Tusk podkreślał, że nie miał tu znaczenia światopogląd Gowina, lecz wykorzystywanie stanowiska ministerialnego do spraw politycznych. Dlatego nikt nie powinien dziwić się tej dymisji - dodaje Raś:

Posłuchaj: 

]

Odwołaniem Jarosława Gowina trochę zaskoczony jest sądecki poseł Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk: [

Posłuchaj



Dymisją ministra zaskoczony był także posel PIS Andrzej Adamczyk, który dodal, że to odwolanie nie merytoryczne, ale ideologiczne :

Posłuchaj: 

]

Odwołaniem Jarosława Gowina trochę zaskoczony jest sądecki poseł Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk: [

Posłuchaj




Zbigniewa Ćwiąkalskiego zastąpił Krzysztof Kwiatkowski, który dymisję Jarosława Gowina tłumaczy specyfiką resortu. To zawsze był resort, w którym minister się zmieniał najczęściej- podkreśla. i przypomina, że za rządów Jerzego Buzka było trzech ministrów sprawiedliwości, za rządów SLD - czterech. Zdaniem Kwiatkowskiego, niedługo okaże się, czy Jarosław Gowin będzie ubiegał się o przywództwo Platformy Obywatelskiej.






(IAR/jp/ bp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię