Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Minęło 159 lat. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

  • date_range Niedziela, 2022.01.23 09:03 ( Edytowany Niedziela, 2022.01.23 09:14 )
Rozpoczynają się małopolskie obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Szczególnie celebrowane będą w Ojcowie, gdzie 23 stycznia 1863 roku zaczęły się walki o niepodległość.

Autorstwa Artur Grottger - pinakoteka, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1822760

Obchody 159. rocznicy wybuchu powstania o godzinie 10 rozpocznie msza święta w Kaplicy Na Wodzie, którą w intencji poległych odprawi ksiądz Stanisław Langner.

Następnie przed budynkiem Centrum Edukacyjno-Muzealnego Ojcowskiego Parku Narodowego złożone zostaną kwiaty oraz zapalone zostaną znicze przy tablicy upamiętniającej walczących powstańców.

W ramach tegorocznych uroczystości zaplanowano także pokaz grupy rekonstrukcyjnej zorganizowany przez Małogoski Oddział Powstańczy 1863. W pokazach nie zabraknie musztry, szermierki czy pokazów wyposażenia, jakim 159 lat temu dysponowali powstańcy.

Chętni będą mogli usiąść także przy ognisku powstańczym, skosztować kiełbasy czy grochówki strażackiej

Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX w., rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.

Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r.

Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tysięcy osób.

Powstanie styczniowe 22 stycznia 1863 roku wybuchło na terytorium Królestwa Polskiego. Na Litwie rozpoczęło się 1 lutego.

Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3328510

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię