Obchody 159. rocznicy wybuchu powstania o godzinie 10 rozpocznie msza święta w Kaplicy Na Wodzie, którą w intencji poległych odprawi ksiądz Stanisław Langner.
Następnie przed budynkiem Centrum Edukacyjno-Muzealnego Ojcowskiego Parku Narodowego złożone zostaną kwiaty oraz zapalone zostaną znicze przy tablicy upamiętniającej walczących powstańców.
W ramach tegorocznych uroczystości zaplanowano także pokaz grupy rekonstrukcyjnej zorganizowany przez Małogoski Oddział Powstańczy 1863. W pokazach nie zabraknie musztry, szermierki czy pokazów wyposażenia, jakim 159 lat temu dysponowali powstańcy.
Chętni będą mogli usiąść także przy ognisku powstańczym, skosztować kiełbasy czy grochówki strażackiej
- A
- A
- A
Minęło 159 lat. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Rozpoczynają się małopolskie obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Szczególnie celebrowane będą w Ojcowie, gdzie 23 stycznia 1863 roku zaczęły się walki o niepodległość.Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX w., rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.
Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r.
Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tysięcy osób.
Powstanie styczniowe 22 stycznia 1863 roku wybuchło na terytorium Królestwa Polskiego. Na Litwie rozpoczęło się 1 lutego.
Najnowsze
-
18:30
17 edycja konkursu Lodołamacze
-
18:30
Teatr Exit - sztuka na najwyższym poziomie
-
17:11
Uwaga kierowcy! Zablokowana jest droga wojewódzka 964 w Sułkowie. To trasa z Wieliczki w kierunku Podłęża. Samochód… https://t.co/WWqHpJYFog
-
17:02
Podcasty Radia Kraków Kultura: informacje z pierwszej ręki, ekskluzywne wywiady z twórcami, książkowe rekomendacje,… https://t.co/QAMAahlieu
-
16:31
Poważny wypadek w Tatrach - turysta spadł ze szlaku na Rysy
-
15:28
Minister Gliński odwiedził młodzieżową orkiestrę z Charkowa w Lusławicach https://t.co/1jw37dOdBb
-
15:19
Ukraiński wywiad wojskowy: wojska Rosji mają problemy z zaopatrywaniem swych oddziałów
-
14:52
Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej, najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Radio Kraków, uhonorowany zo… https://t.co/bFZMTksbs8
-
14:36
Kraków: wypadki na Ruczaju i w Czyżynach, zmiany w komunikacji miejskiej https://t.co/WEsdhGtvsY
-
14:06
Minister Gliński odwiedził młodzieżową orkiestrę z Charkowa w Lusławicach
-
13:56
Kraków: wypadek z udziałem tramwaju na Ruczaju https://t.co/Lzq4uFEjGp
-
13:52
Kraków: wypadki na Ruczaju i w Czyżynach, tramwaje wróciły już na trasy
-
13:45
Tu Małopolska z 28.05.2022
-
13:42
Siostry z opactwa w Staniątkach przyjęły pierwsze uchodźczynie już w drugim dniu wojny czyli 25 lutego. Zamieszkały… https://t.co/ha6YifLhF2
-
13:34
W Chrzanowie trwają Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka https://t.co/37YIcUpfEO
-
13:33
RT @EwaSzkurlat: Naukowcy zrobili już kąpielówki, które kopiują skórę rekina, z natury skopiowali też rzepy.Czy da się odtworzyć bezszelest…
-
13:33
RT @EwaSzkurlat: Naukowcy zrobili już kąpielówki, które kopiują skórę rekina, z natury skopiowali też rzepy.Czy da się odtworzyć bezszelest…
-
12:28
W Chrzanowie trwają Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka [ZDJĘCIA]
-
11:53
RT @EwaSzkurlat: To złota dekada dla polskiej fotowoltaiki. Dzięki kolejnym edycjom programu Mój prąd mamy już 1 mln prosumentów. Czy uda…
-
11:49
Anna Polony zachwyciła wszystkich Świtezianką podczas Gali Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków. Dziękujemy!… https://t.co/5KFEUv0g7C
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze
3328510