Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mija 75 lat od wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen, Dachau, i Ravensbrueck

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2020.04.30 19:27 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:25 )
Przy Dębie Wolności na krakowskich plantach złożono dzisiaj kwiaty. W tym miejscu znajduje się ziemia z wyzwolonych niemieckich obozów. Po południu na Wawelu arcybiskup Marek Jędraszewski odprawił uroczystą mszę świętą w intencji ofiar zbrodni.

fot: B. Bujas

posłuchaj Wandy Półtawskiej

Jedna z ostatnich żyjących więźniarek obozów w Ravensbrueck, Sachsenhausen i Dachau dr Wanda Półtawska podkreślała, że jej obecność na uroczystości to obowiązek. Był też jeden z ostatnich żyjących więźniów obozów w Ravensbrueck, Sachsenhausen i Dachau mjr Stanisław Szuro  oraz córka kpt. Józefa Ostafina Jadwiga Ostafin-Martyna.

W związku z epidemią koronawirusa  obchodów nie można było  zorganizować  w Niemczech. Uroczystości, chociaż obchodzone w Krakowie, mają przypominać jednak o wydarzeniach sprzed 75 lat - mówił Maciej Krzyżanowski ze stowarzyszenia Ne Cedat Academia. Obozy były wyzwalane w kilkudniowych odstępach - o tych obozach mówi się mniej, niż o tych największych, choć zginęło w nich wiele tysięcy ludzi - dodal Kryżanowski

Gehenny obozu w Ravensbrück w latach 1939-1945 doświadczyło około 130 tysięcy kobiet 27 narodowości. Polek - głównie więźniarek politycznych - było około 40 tysięcy. Przeżyło jedynie 8 tysięcy. Na 74 Polkach dokonano bestialskich eksperymentów pseudomedycznych.

 

 

Bartłomiej Bujas/bp

posłuchaj Macieja Krzyżanowskiego
75. rocznica wyzwolenia obozów w Ravensbrueck, Sachsenhausen i Dachau

Msza w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrueck, Sachsenhausen i Dachau, w 75. rocznicę ich wyzwolenia została odprawiona w czwartek wieczorem w katedrze na Wawelu. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

"Mamy moralne prawo jako Polska do tych miejsc. Z tym się wiąże konieczność pamięci, modlitwy, a także przekazywania tym, którzy są i będą po nas, że nie ma Polski, nie ma pięknej, polskiej ziemi związanej przez Kościół z Bogiem, bez tego trwania z pokolenia na pokolenie przy trzech dla nas świętych słowach: +Bóg – Honor – Ojczyzna+" - powiedział w homilii abp Jędraszewski.

Jak wskazywał, polska ziemia jest naznaczona krwią męczenników, wśród nich patrona naszego narodu – św. Stanisława. "Jest ona naszym skarbem, którego trzeba za wszelką cenę bronić, zwłaszcza gdy chcą ją odebrać" - podkreślił metropolita krakowski.

Polacy mają moralne prawo – mówił dalej hierarcha – także do tych miejsc na ziemi, gdzie przelała się krew polskich żołnierzy, a także do miejsc kaźni ofiar przemocy nazistowskiej i bolszewickiej.

Metropolita przypomniał, że w obozie Ravensbrueck więziono kobiety – polskie patriotki, należące do inteligencji. Przez obóz przeszło 132 tys. kobiet i dzieci, spośród których zginęło 92 tys. Z 40 tys. Polek przeżyło zaledwie 8 tys. W obozach pomocniczych umieszczono ok. 20 tys. mężczyzn i tysiąc dziewcząt.

W obozie Dachau podczas wojny uwięziono 2794 zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, 1773 duchownych pochodziło z Polski. Zamęczono 1034 duchownych, w tym 868 Polaków. "Nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie w jednym czasie i jednym miejscu zrodziłoby się dla nieba tylu świadków wiary, miłości i oddania Chrystusowi, Kościołowi i ojczyźnie" – powiedział metropolita.

"Ta ziemia do Polski należy, choć Polska jest daleko od Ravensbrueck, Dachau i od innych miejsc kaźni" – zaznaczył abp Jędraszewski i przestrzegł, że współcześnie próbuje się zakłamać prawdę o polskim męczeństwie w tych miejscach przez jej przemilczanie.

Przed błogosławieństwem metropolita krakowski odczytał fragmenty modlitwy autorstwa byłej więźniarki Haliny Charaszewskiej, którą odmawiano codziennie w Ravensbrueck. W liturgii wzięło udział dwoje żyjących świadków niemieckich obozów koncentracyjnych – dr Wanda Półtawska, więźniarka KL Ravensbrueck i mjr Stanisław Szuro, więzień KL Sachsenhausen. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, jak również przedstawiciele krakowskich stowarzyszeń "Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrueck" oraz Ne cedat Academia.

Przed mszą w Katerze Wawelskiej władze samorządowe oraz przedstawiciele świata nauki i Stowarzyszenia Ne cedat Academia złożyli kwiaty pod Dębem Wolności przed budynkiem Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym Niemcy przeprowadzili akcję Sonderaktion Krakau – podstępnego aresztowania i wywiezienia do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczej.

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię