Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Wyślij zeznanie za 2022 z Radia Kraków z pomocą pracowników Krajowej Administracji Skarbowej

 • Radio Kraków
 • date_range Poniedziałek, 2023.03.20 09:57 ( Edytowany Wtorek, 2023.03.21 10:04 )
 • Data wydarzenia: 2023-03-25 10:00
 • money Wydarzenie darmowe
Radio Kraków i Małopolska KAS zapraszają 24 marca na podatkowy dyżur telefoniczny (9:00 – 14:00) oraz 25 marca (10:00 – 15:00) do siedziby Radia Kraków (al. J. Słowackiego 22, hol przy recepcji), żeby rozliczyć się z PIT. Wystarczy przynieść ze sobą PIT-11 lub inne dokumenty świadczące o dochodach, potwierdzenie wydatków do odliczenia oraz dane do zalogowania w usłudze Twój e-PIT. Pomoc pracowników krakowskich urzędów skarbowych jest darmowa.

fot: Marek Lasyk, archiwum RK

posłuchaj materiału Joanny Porębskiej

Zapraszamy na wspólną akcję KAS i Radia Kraków „Miej PIT z głowy”, na którą składa się telefoniczny dyżur podatkowy (piątek 24 marca) oraz możliwość indywidualnych konsultacji w holu Radia Kraków (sobota, 25 marca).

DYŻUR TELEFONICZNY: piątek, 24 marca, 9:00 – 14:00 / tel. 12 630 63 73

Czekamy pod redakcyjnym numerem telefonu 12 630 63 73 od 9.00 do 14.00. Eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie będą odpowiadać na pytania dotyczące rozliczenia PIT (nowe ulgi, wspólne rozliczenie z dzieckiem, ulga na termomodernizację, ulga rehabilitacyjna itd.).

ROZLICZENIE W SIEDZIBIE RADIA KRAKÓW: sobota, 25 marca, 10:00 – 15:00

Specjaliści z krakowskich urzędów skarbowych będą czekać na Państwa od godz. 10.00 do 15.00 w holu Radia Kraków, żeby rozwiać wątpliwości podatkowe i pomóc w elektronicznym złożeniu zeznania.

Do dyspozycji słuchaczy będą cztery stanowiska do rozliczenia dochodów z 2022 r. przy pomocy usługi Twój e-PIT. Będzie można skorzystać wyłącznie z elektronicznej formy rozliczenia.

Żeby zalogować się na swoje konto w usłudze Twój e-PIT potrzebne będą:
- dane podatkowe: zeszłoroczne zeznanie podatkowe /PIT/, z którego wynika kwota przychodów z 2021 r., nadpłata/kwota do zapłaty oraz kwota przychodów uzyskana w 2022 r., np. z PIT 11.
lub
- profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna.

Do skorzystania z ulg potrzebne będą: udokumentowane wydatki, które podlegają odliczeniu. Przed sobotnią wizytą zachęcamy odwiedzenie serwisu KAS www.podatki.gov.pl, gdzie znajdują się wszystkie pomocne informacje o rozliczeniu rocznym.

Nie zwlekaj ze złożeniem zeznania podatkowego.
Miej PIT z głowy! - wyślij go z Radia Kraków.
Zapraszamy w sobotę 25 marca od 10.00 do 15.00, hol Radia Kraków, al. Słowackiego 22.

Dyżur telefoniczny eksperta w piątek 24 marca od godz. 9.00 do 14.00 – tel. 12 630 63 73.
Akcja organizowana we współpracy z
Małopolską Krajową Administracją Skarbową.

Podatkowe TOP 8 według małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej, czyli najważniejsze informacje według pracowników KAS, o których powinieneś wiedzieć rozliczając swój PIT za 2022 rok

 1. Wyjątkowy HPN. Tylko w tym roku

To hipotetyczny podatek należny, który urząd skarbowy wyliczy każdemu, kto złoży PIT za 2022 rok. Tym sposobem sprawdzimy, która wersja rozliczenia podatku jest dla Ciebie korzystniejsza- według starej stawki 17 proc. ale z ulgą dla klasy średniej czy rozliczenie podatku według nowej stawki 12 proc. ale bez tej ulgi. Złóż zeznanie i jeśli okaże się, że jest różnica, to w terminie 21 dni urząd skarbowy poinformuje cię o tym pocztą lub przez e-US. Jeśli złożysz zeznanie elektronicznie do 45 dni otrzymasz zwrot różnicy  lub do 3 miesięcy jeśli złożysz zeznanie w formie papierowej. Więcej informacji na stronie  Kalkulator hipotetycznego podatku należnego (podatki.gov.pl)

 1. Rozliczenia samotnego rodzica z dzieckiem

W ubiegłym roku zmieniały się przepisy i samotni rodzice nie byli pewni, czy skorzystają z tego preferencyjnego rozliczenia. Uwaga, nadal możesz wspólnie rozliczyć dochody swoje i dziecka. Ulga ta przysługuje rodzicom dzieci małoletnich oraz tych, które nie przekroczyły 25. roku życia i cały czas się uczą, a ich dochód /z wyjątkiem renty rodzinnej/ nie przekroczył w 2022 roku 16 061,28 zł. Przekroczenie tego limitu uniemożliwi skorzystanie z ulgi.

Zgodnie z przepisami można rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko i jednocześnie skorzystać z ulgi prorodzinnej. Tym samym można odliczyć od podatku 1112,04 zł na jedno dziecko, jeśli dochody rodzica nie przekraczają w roku podatkowym 112 tysięcy złotych lub do 2224,08 zł na dwoje dzieci. Więcej informacji na stronie Osoba samotnie wychowująca dziecko (podatki.gov.pl)

 1. Nowe ulgi

Ulga dla pracujących emerytów, rodzin 4+, wracających z emigracji zarobkowej, na „zabytki”- to nowości jakie można odliczyć w rozliczeniu za 2022 rok. Lista ulg i zwolnień podatkowych dostępna na stronie Ulgi, odliczenia i zwolnienia (podatki.gov.pl)

 1. Wyższa kwota wolna, niższy podatek

Kwota wolna to kwota dochodu, która jest zwolniona z podatku dochodowego. Maksymalna kwota, jaką możemy zarobić i nie płacić podatku to 30.000 zł w skali roku. Jej wysokość wzrosła niemal czterokrotnie w stosunku do 2021 r. Zmieniła się również stawka podatku w pierwszym progu skali podatkowej z 17% na 12% . Natomiast teraz nie można odliczyć od podatku zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Brzmi skomplikowanie? Nie przejmuj się – przygotowane przez nas zeznanie podatkowe czeka na Ciebie w usłudze Twój e-PIT.

 1. Więcej podatku dla organizacji pożytku publicznego

W tym roku, po raz pierwszy możesz przekazać 1,5% dowolnej organizacji pożytku publicznego. Wesprzyj ją przy rozliczaniu swojego PITu. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Warto to zrobić, nawet jeśli nie korzystasz z ulg i możemy zaakceptować Twoje zeznanie w maju automatycznie. To tylko kilka kliknięć w Twoim e-PIT, a tyle korzyści. Szacujemy, że dochody organizacji wzrosną w stosunku do poprzedniego roku w skali kraju o ok. 210 mln zł. Więcej informacji na stronie 1,5 % podatku dla OPP – jak przekazać środki (podatki.gov.pl)

 1. Zwrot podatku za zmniejszenie zużycia energii cieplnej (ulga termomodernizacyjna)

Poniosłeś wydatki na docieplenie swojego domu? Kupiłeś pompę ciepła lub fotowoltaikę? Jeśli dzięki remontom zmniejszyłeś zapotrzebowanie na energię, bądź zmieniłeś źródła na odnawialne, możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia od dochodu może wynieść do 53.000 zł. Więcej informacji na stronie Ulga termomodernizacyjna (podatki.gov.pl)

 1. Bądź na bieżąco - wyraź zgodę na korespondencję elektroniczną

Jedno kliknięcie w e-Urzędzie Skarbowym sprawi, że wszystkie pisma od nas dostaniesz na wirtualną, bezpieczną skrzynkę. Logujesz się do niej za pomocą profilu zaufanego lub przez bankowość elektroniczną. Zamiast awizo w skrzynce pocztowej i wizycie na poczcie, dostaniesz od nas SMS lub mail i odbierzesz korespondencję o dogodnej porze, w dowolnym momencie. Dzięki temu my nie zużyjemy nawet kartki papieru, a Ty wygodnie i szybko załatwisz sprawy podatkowe. Więcej informacji na stronie Załatw sprawy urzędowe przez internet na ePUAP - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 1. Wizyta w urzędzie skarbowym po umówieniu

Chcesz załatwić sprawę w urzędzie szybko i bez kolejki? Umów wizytę telefonicznie lub online. Zarówno Ty, jak i my przygotujemy się do spotkania. Coraz więcej naszych podatników rezerwuje spotkanie z wyprzedzeniem. Może się okazać, że przychodząc bez umówionej wizyty, nie załatwimy Twojej sprawy „od ręki”. Dlatego wystarczy wcześniej zadzwonić do wybranego urzędu skarbowego lub wejść na stronę  wizyta.podatki.gov.pl

Mieszkańcy ponad 3.700 krakowskich zabytków mogą skorzystać z ulgi podatkowej w tegorocznym rozliczeniu PIT

 

 • W tym roku po raz pierwszy w rozliczeniu rocznym mieszkańcy Krakowa skorzystają z ulgi na zabytki.
 • W samym Krakowie jest 3167 domów i 536 bloków wpisanych do ewidencji zabytków.
 • Można odliczyć wydatki na remont i nabycie zabytku.

 

Niewielu podatników wie, że będą mogli odliczyć wydatki na remont lub nabycie mieszkania w zabytkowym bloku lub kamienicy. Dotyczy to mieszkańców ponad 3,7 tys. nieruchomości w samym Krakowie. Myśląc o krakowskich zabytkach, zazwyczaj przywołujemy znane symbole miasta, jak Wawel, Sukiennice. Tymczasem wiele nieruchomości w całym mieście jest zabytkiem. To, np. bloki mieszkalne w Nowej Hucie i ich mieszkańcy mają prawo do ulgi podatkowej w tym roku – mówi Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Nowe ulgi podatkowe i hipotetyczny podatek należny

Piątek, 2023.03.24

Od podstawy opodatkowania można odliczyć 50% wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz prace konserwatorskiej, restauratorskie i roboty budowlane zabytku wpisanego do rejestru lub ewidencji zabytków.

Można także skorzystać z ulgi na nabycie zabytku. Limit ulgi wynosi iloczyn 500 zł i liczby metrów kwadratowych pow. użytkowej, nie więcej niż pół miliona złotych.

To oznacza, że np. wszyscy właściciele mieszkań w zabytkowych blokach lub kamienicach, którzy opłacali w ub. roku fundusz remontowy, mogą odliczyć część tego wydatku od podstawy opodatkowania. Podobnie z osobami, które kupiły mieszkanie w takim miejscu.

Aby skorzystać z ulgi trzeba być właścicielem zabytku oraz mieć dowody poniesionych wydatków. Szczegółowe informacje o warunkach stosowania ulgi na stronie Ulga na zabytki (podatki.gov.pl)

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię