LOT wyprowadził się z ulicy Basztowej po 40 latach. "Na pewno łączy nas z tym miejscem sentyment, ale musimy mieć miejsce, gdzie nasi klienci łatwo do nas dojadą i dotrą, stąd decyzja o zmianie" - mówi Michał Leman, prezes LOT Travel.
Skoro narodowy przewoźnik wyprowadził się z budynku, który stoi tuż obok, czy nazwa przystanku KMK powinna zostać zmieniona? ZIKiT rozważa taką możliwość, ale konserwatywni krakowianie raczej sceptycznie podchodzą do tego pomysłu.
"Wydaje mi się, że nazwa jest bardzo dobra, jest rozpoznawalna dla wielu ludzi. Zmiana mogłaby wprowadzić jakąś dezorientację i zamieszanie. Ludzie nie chcą zmian, zwłaszcza w Krakowie" - powiedzieli w rozmowie z reporterem Radia Kraków krakowianie. Z tym łatwo się zgodzić. Gdy trzy lata temu ówczesny dyrektor ZIKiT zaproponował by zmienić nazwy takich przystanków jak Jubilat lub Hala Targowa, w Krakowie rozpętała się prawdziwa burza.
"To jest jedna wielka głupota. Przystanek jest tu od lat!" - mówili wtedy mieszkańcy Krakowa. ZIKiT z pomysłu się wycofał. W przypadku przystanku Basztowej LOT zmiana nie byłaby radykalna, bo wystarczyłoby usunąć jedynie słowo "LOT".
"Pod koniec czerwca chcielibyśmy zasięgnąć opinii, czy warto zmieniać nazwę, która jest pewnym symbolem" - tłumaczy Michał Pyclik z ZIKiT i dodaje, że nazwy przystanków zmieniane są najczęściej we wrześniu, kiedy wchodzi w życie powakacyjny rozkład jazdy. "Staramy się nie drukować rozkładów wiele razy na nowo, tylko zrobić to za jednym razem. Co roku otrzymujemy wnioski od mieszkańców, rad dzielnic czy instytucji, aby gdzieś takiej zmiany dokonać - mówi Michał Pyclik.
Przy tej okazji i my zadaliśmy pytanie, czy przystanek na al. Słowackiego, tuż obok budynku naszej rozgłośni, mógłby zmienić nazwę z "Grottgera" na "Radio Kraków". Co ciekawe - w tym przypadku krakowianie są za. "Myślę, że tak. Radio Kraków jest ważną instytucją w Krakowie. Jest bardziej oczywistym i charakterystycznym miejscem niż przystanek Grottgera" - mówią mieszkańcy.
A co Państwo sądzą o takim pomyśle? Zachęcamy do udziału w sondzie.
Fot. Maciej Skowronek
(Maciej Skowronek/ew)
Obserwuj autora na Twitterze: