- A
- A
- A
Krakowskie "pustostany". Musimy się do nich przyzwyczaić?
"Musimy działać zgodnie z prawem. Nie możemy burzyć, a jedynie sprawdzić zabezpieczenie budynku" - tak na pytanie o dalszy los krakowskich pustostanów i "szkieletorów" odpowiada inspektor nadzoru budowlanego powiatu krakowskiego. W wielu przypadkach to inwestor zbankrutował. O jednym z takich miejsc, niedaleko Centrum Kongresowego, pisze "Gazeta Wyborcza". W niedokończonych blokach... koczują bezdomni. A to nie jedyna taka opuszczona budowa w Krakowie.Niedaleko siedziby Radia Kraków na ulicy Kazimierza Wielkiego od wielu lat straszy niedokończony budynek z cegły. Podobnie jest także w okolicach Błoń, gdzie stoi całe porzucone osiedle na ulicy Emaus.
"Takie niedokończone obiekty nie znajdują się tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce. Proces zaczyna się od pozwolenia na budowę i w tym dokumencie nie ma zapisu o dacie ukończenia budowy przez inwestora" - mówi Małgorzata Boryczko - inspektor nadzoru budowlanego powiatu krakowskiego.
Co jednak zrobić z budowami, które trwają nieraz nawet kilkadziesiąt lat? "Zatrzymanie budowy może wynikać z wielu przyczyn. Czasem jest tak, że po wydaniu decyzji z pozwoleniem na budowę, do sądu wpływają skargi. One są rozpatrywane czasem przez kilka lat. Wtedy takie obiekty stoją i czekają na odpowiednia pozwolenia" - tłumaczy Boryczko.
Okazuje się, że w mocy urzędniczej jest dbanie o odpowiednie zabezpieczenie miejsca budowy. Problem się tworzy, gdy inwestor bankrutuje. Pojawia się pytanie, do kogo kierować żądanie zabezpieczenia. Wtedy reagować mogą już tylko służby jak policja czy straż pożarna. A gdy okaże się, że dany obiekt może zagrażać życiu mieszkańców, wydaje się nakaz rozbiórki.
Urzędnicy nie potrafią jednak sprawić, by niedokończone krakowskie budynki stały się... bardziej estetyczne. Najsłynniejszym takim krakowskim straszydłem jest szkieletor przy rondzie Mogilskim.
(Kuba Niziński/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:12
50-lecie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – na scenie m.in. Ørganek i Mitch & Mitch
-
13:50
Zakończył się remont drogi fortecznej pod Kurzą Stopką na Wawelu
-
13:35
10 basenów mieszanki w ziemi, a to wciąż za mało. Trwa stabilizacja gruntu w Trzebini
-
13:24
Policja zatrzymała 45-latka, który od trzech lat znęcał się nad matką
-
13:05
Zielona transformacja Krakowa. Miasto planuje nowe kliny przyrody i dzielnice kultury
-
12:51
50-lecie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – na scenie m.in. Ørganek i Mitch & Mitch
-
12:43
Jak rozpoznać fałszywą kartę wyborczą?
-
12:41
Pomidory i resocjalizacja. O niezwykłym ogrodzie za kratami krakowskiego aresztu
-
12:35
Las Solidarności zamiast ciężkiego przemysłu na terenach nowohuckiego kombinatu?
-
12:19
Droższy wywóz śmieci na Podhalu? Samorządowcy: nie możemy sobie na to pozwolić
-
11:03
Radio Kraków zaprasza na koncert Musica Ars Amanda
-
10:53
Pijany 58-latek jechał na elektrycznej hulajnodze. Teraz słono za to zapłaci
-
10:09
Pomidory i resocjalizacja. O niezwykłym ogrodzie za kratami krakowskiego aresztu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze