- A
- A
- A
Krakowski student mimo poważnej choroby zrealizował swoje marzenie
Kamil Cierniak - krakowski student chorujący na zanik mięśni pokazał, że osoby niepełnosprawne mogą skutecznie walczyć o swoje marzenia. W ubiegłym tygodniu premierę miał jego reportaż, który został wyemitowany przez telewizję polską. Materiał przygotowany przez Kamila i jego przyjaciela - Jakuba Stoszka, operatora kamery - opowiada o corocznej pielgrzymce Zakonu Maltańskiego do Lourdes."Kiedy 8 lat temu pojechałam na pielgrzymkę maltańską do Lourdes to stwierdziłam, że koniecznie muszę nakręcić o tym reportaż. Bajkowy świat pełen ludzi, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym. W ubiegłym roku akademickim zgłosił się do mnie Jakub Stoszek, student UP JP II, operator naszej telewizji, i pokazał mi materiał, który nakręcił wraz z kolegą Kamilem na oazie dla niepełnosprawnych. Zobaczyłam, że ten niepełnosprawny Kamil robi doskonałe materiały reporterskie. Stwierdziłam, że to idealny człowiek do nakręcenia materiału o Zakonie Maltańskim" - opowiada Paulina Guzik z telewizji UP JP II.
"Mówią, że to ja znalazłem Kamila, a tak naprawdę to on znalazł mnie. Nasza znajomość zaczęła się przypadkowo. Kolega powiedział, że jest taki Kamil, który chciałby robić materiały reporterskie. Ja wtedy uczyłem się operować kamerą. Stwierdziłem, że możemy wymienić się doświadczeniami. Zazwyczaj dobrze się dogadujemy. Natomiast muszę przyznać jedną rzecz. Kamil naprawdę bardzo samodzielnie realizuje swój materiał. Przeprowadza rozmowy, także w obcym języku, z łatwością nawiązuje kontakty. Pracując z Kamilem, nie czuję dysonansu, że on jest na wózku, a ja nie. Jesteśmy kumplami" - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Jakub Stoszek, operator kamery.
"Marzyłem o tym, by być dziennikarzem. Nie przypuszczałem, że będąc na trzecim roku studiów, wezmę udział w realizacji materiału, który później wyemituje telewizja polska. To jest w jakimś sensie spełnienie moich marzeń" - mówi Kamil Cierniak, chorujący na zanik mięśni, współautor reportażu o pielgrzymce Zakonu Maltańskiego.
Zakon Maltański, o którym reportaż przygotowywał Kamil Cierniak, co roku organizuje pielgrzymkę do Lourdes dla osób chorych i niepełnosprawnych. Początki zakonu wywodzą się jeszcze ze średniowiecznej Jerozolimy i czasów wypraw krzyżowych. Obecnie jego członkowie zajmują się działalnością charytatywną i szpitalniczą.
(Bartłomiej Grzankowski/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Najnowsze
-
18:26
Sezon narciarski na Podhalu trwa w najlepsze - widać to nie tylko na trasach, ale i w szpitalach
-
18:06
Lista Niezapomnianych Przebojów nr 1499 z 10.12.2023
-
17:08
Rozstrzygnięto 81. Konkurs Szopek Krakowskich, można je oglądać w Pałacu Krzysztofory
-
15:26
Nareszcie trochę radości przy Reymonta!
-
15:14
Kartingowe mistrzostwa miasta w Tarnowie
-
14:29
Punkt informacyjny dotyczący budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Mistrzejowic
-
14:22
Uwaga kierowcy. Od poniedziałku utrudnienia na moście Wandy w Krakowie
-
14:08
Stara Szkoła w Biórkowie Wielkim - to miejsce nas przyzwało
-
13:17
Nauka i wiara - dwa brzegi ?
-
12:08
40 kilometrów wokół Nowego Sącza z kijkami
-
10:12
Betlejemskie Światło Pokoju ruszyło z Zakopanego w Polskę
-
09:46
We wtorek zamknięcie tunelu na Zakopiance na czas ćwiczeń; duże utrudnienia w ruchu
-
08:48
Historyk prof. Wojciech Roszkowski otrzymał nagrodę Patrioty Roku
-
08:31
Niedługo ocieplenie - warto wybrać się na sanki
-
08:10
Ogranicza swoją liczebność poprzez kanibalizm
-
23:07
Geiger, a nie Kraft zwycięzcą, Żyła najlepszym z Polaków
-
23:00
Polak blisko podium w krakowskiej rundzie MŚ w SuperEnduro
-
15:44
„Tako rzecze Richard Strauss”. Łukasz Borowicz, fantastyczny dyrygent, ulubieniec publiczności i orkiestr zdradza swoją fascynację muzyką Straussa w rozmowie z Agnieszką Malatyńska-Stankiewicz
-
14:00
Po co nam historia z 9.12.2023
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze