Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krakowski student mimo poważnej choroby zrealizował swoje marzenie

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2016.05.31 12:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:40 )
Kamil Cierniak - krakowski student chorujący na zanik mięśni pokazał, że osoby niepełnosprawne mogą skutecznie walczyć o swoje marzenia. W ubiegłym tygodniu premierę miał jego reportaż, który został wyemitowany przez telewizję polską. Materiał przygotowany przez Kamila i jego przyjaciela - Jakuba Stoszka, operatora kamery - opowiada o corocznej pielgrzymce Zakonu Maltańskiego do Lourdes.

Fot. Paulina Guzik

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego
Krakowski student pokazuje, że zanik mięśni to nie wyrok. Przygotował reportaż o Zakonie Maltańskim

"Kiedy 8 lat temu pojechałam na pielgrzymkę maltańską do Lourdes to stwierdziłam, że koniecznie muszę nakręcić o tym reportaż. Bajkowy świat pełen ludzi, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym. W ubiegłym roku akademickim zgłosił się do mnie Jakub Stoszek, student UP JP II, operator naszej telewizji, i pokazał mi materiał, który nakręcił wraz z kolegą Kamilem na oazie dla niepełnosprawnych. Zobaczyłam, że ten niepełnosprawny Kamil robi doskonałe materiały reporterskie. Stwierdziłam, że to idealny człowiek do nakręcenia materiału o Zakonie Maltańskim" - opowiada Paulina Guzik z telewizji UP JP II. 

"Mówią, że to ja znalazłem Kamila, a tak naprawdę to on znalazł mnie. Nasza znajomość zaczęła się przypadkowo. Kolega powiedział, że jest taki Kamil, który chciałby robić materiały reporterskie. Ja wtedy uczyłem się operować kamerą. Stwierdziłem, że możemy wymienić się doświadczeniami. Zazwyczaj dobrze się dogadujemy. Natomiast muszę przyznać jedną rzecz. Kamil naprawdę bardzo samodzielnie realizuje swój materiał. Przeprowadza rozmowy, także w obcym języku, z łatwością nawiązuje kontakty. Pracując z Kamilem, nie czuję dysonansu, że on jest na wózku, a ja nie. Jesteśmy kumplami" - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Jakub Stoszek, operator kamery. 

"Marzyłem o tym, by być dziennikarzem. Nie przypuszczałem, że będąc na trzecim roku studiów, wezmę udział w realizacji materiału, który później wyemituje telewizja polska. To jest w jakimś sensie spełnienie moich marzeń" - mówi Kamil Cierniak, chorujący na zanik mięśni, współautor reportażu o pielgrzymce Zakonu Maltańskiego

Zakon Maltański, o którym reportaż przygotowywał Kamil Cierniak, co roku organizuje pielgrzymkę do Lourdes dla osób chorych i niepełnosprawnych. Początki zakonu wywodzą się jeszcze ze średniowiecznej Jerozolimy i czasów wypraw krzyżowych. Obecnie jego członkowie zajmują się działalnością charytatywną i szpitalniczą.

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię